Plat prezidenta by příští rok mohl činit 365 000 korun, o 23 800 korun víc než teď. Platy vrcholných politiků se mají meziročně zvýšit podle funkce mezi zhruba 6,9 a 6,98 procenta.
Podle novely zákona by také měli lidé možnost podepisovat petice kandidátů online. Elektronický systém zaručí, že všichni podepsaní skutečně existují. Změny by se mohli uplatnit už ve volbách 2028.
23:57
Nový Zéland||Marie Pochobradská|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
Nový Zéland je jednou z mála zemí, v jejichž čele stojí ženy. Podle Meziparlamentní unie tvoří ženy celosvětově jen něco málo přes čtvrtinu zákonodárců. A pouze pět zemí sdílí úspěch Nového Zélandu.
Texaský legislativní sbor kontrolovaný republikány pravděpodobně opatření schválí v neděli, kdy skončí jeho zasedací období. Volební reforma se výrazně dotýká systému korespondenčního hlasování.
Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, zhruba od 39 000 korun do 111 300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117 200 a 128 900 korunami.
Hnutí SPD Tomia Okamura navrhuje zmrazit platy vrcholných politiků na další tři roky. Piráti je chtějí počítat z průměrné mzdy v celé ekonomice, nikoli z průměru ve veřejné sféře, jak je tomu nyní.
Ministerstvo práce a sociálních věcí špatně vypočítává výši platů českých zákonodárců a soudců. Podle dnešního verdiktu Nejvyššího soudu (NS) nesprávně určuje platovou základnu. Poslanci, senátoři, ministři, soudci nebo prezident tak berou méně peněz, než by měli. Vláda chce o dalším postupu rozhodnout zřejmě už na příštím zasedání.
Zákonodárcům se od ledna zvýší platy. Nemůžou se ale domluvit o kolik. Spor řešili lídři koalice a domluvili se, že vše proberou s opozicí. Sněmovní výbory přitom už doporučily 14procentní růst. Premiér Bohuslav Sobotka a předsednictvo ČSSD pak 3,5 procenta. Někteří opoziční poslanci se nechali slyšet, že dál už jednat nebudou.
Poslanci a senátoři předložili oznámení o svém majetku a vedlejších příjmech za minulý rok. Lhůtu na jeho podání měli do konce června. Z řad poslanců měl nejvyšší příjem předseda hnutí Úsvit a podnikatel Tomio Okamura. Přiznání podávali také senátoři – z celkem 81 senátorů chybí pouze jedno.
Věznění zákonodárci nebudou dostávat plat, náhrady a další benefity, jako je například kancelář v jejich regionech. Novelu předloženou poslanci ODS schválili senátoři. Teď míří k podpisu prezidentovi.
Sněmovna a Senát by už nemusely posílat peníze odsouzeným zákonodárcům do věznic. Poslanci podpořili v prvním čtení návrh ODS, aby pravomocně odsouzení poslanci, senátoři a ústavní soudci přišli o platy. Měli by také ztratit nárok na náhrady a další benefity.
Bez náhrad, benefitů a také bez platu by měli být poslanci a senátoři, kteří se ocitnou ve vězení. S návrhem přišla Občanská demokratická strana. Zdůvodňuje ho tím, že ve vězení zákonodárci nemohou řádně vykonávat mandát. Pokud kabinet nebude mít dnes k návrhu připomínky, poslanci se jím budou zabývat už na své únorové schůzi. Proti není ani ČSSD.
Zrušení doživotní imunity dostalo v senátu šanci. Horní komora dnes v prvním čtení podpořila návrh na zrušení doživotní imunity členů parlamentu, který předložili senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Skoro stejnou poslaneckou novelu ústavy senát před měsícem kvůli absencím neschválil.
Senátoři neomezili doživotní imunitu zákonodárců a ústavních soudců. Ústavní novela v horní komoře dostatečnou podporu nenašla. Podpořilo ji jen sedmadvacet zákonodárců.
Imunita českých zákonodárců by se mohla přiblížit evropskému standardu. Sněmovna totiž poslala do dalšího projednávání koaliční návrh novely ústavního zákona, který imunitu českým poslancům a senátorům omezuje.
Ústavní soud zrušil šestiměsíční lhůtu pro popření otcovství dítěte narozeného v manželství. Je prý nepřiměřeně krátká a tím poškozuje práva otců. Podnětem k tomu byla stížnost Zdeňka Slavíka z Jihlavska, který se marně pokoušel popřít svoje otcovství.
Kvůli podvodnému proplácení náhrad se dnes mají před londýnským soudem zpovídat čtyři britští zákonodárci. V případě usvědčení hrozí poslancům až sedm let vězení.
Poslanci by dnes měli posoudit senátorský návrh na snížení spotřební daně u piva na úroveň před prvním lednem. Její zvýšení o třetinu v rámci vládního úsporného balíčku kritizují hlavně malé pivovary.