Spor o platy politiků se protahuje, koaliční strany chtějí znovu jednat s opozicí

Zákonodárcům se od ledna zvýší platy. Nemůžou se ale domluvit o kolik. Spor řešili lídři koalice a domluvili se, že vše proberou s opozicí. Sněmovní výbory přitom už doporučily 14procentní růst. Premiér Bohuslav Sobotka a předsednictvo ČSSD pak 3,5 procenta. Někteří opoziční poslanci se nechali slyšet, že dál už jednat nebudou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 16.7.2014

Poslanecká sněmovna 16.7.2014 | Foto: Filip Jandourek

Ještě dnes osloví koalice předsedy opozičních poslaneckých klubů s nabídkou na další jednání. Ani lidovci, ani sociální demokraté ale nechtěli říct, jaká nabídka bude.

Podle předsedy hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše by to mohlo být o tři a půl až pět procent:

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšení platů zákonodárců mluví místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku za ANO Radka Maxová a poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna

„Částky nejsou takové, že bychom je v rozpočtu nenašly, takže je to rozhodnutí koalice a celé sněmovny. Opozice naschvál nic nedělá, protože ví, že když se nic neudělá, tak to bude 26 procent a pak se bude hledat viník.“

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD zase informoval o tom, že pro koalici je teď 14procentní růst nepřijatelný. Je pravděpodobné, že by nabídka mohla být kolem pěti procent.

„Došlo ke shodě na tom, že 26 procent je neakceptovatelných, akceptovatelných není ani 14 procent. Dohodli jsme se na tom, že bychom měli připravit komplexní návrh, který by se ještě projednával s opozicí. Naši vyjednávači začnou jednat s opozicí. Je to proto, aby opozice nezablokovala jednání poslanecké sněmovny a neohrozilo se například přijetí do státního rozpočtu. Dohodli jsme se na tom, že by součástí komplexního návrhu měly být i sankce pro poslance, kteří mají mimo jiné nízkou účast při hlasování," říká Chovanec.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že konkrétní číslo musí probrat předsedové poslaneckých klubů. Dokáže si představit několik variant, včetně zvýšení o jedno, 3,5 nebo pět procent:

Přehled platů členů parlamentu a dalších ústavních činitelů (v Kč)
Poslanci a senátoři - 55 900
Prezident - 186 300
Premiér, předs.komor parlamentu - 150 100
Místopředseda vlády - 128 900
Místopř. parl. komor a ministři - 106 600
Předseda parlamentního výboru - 78 700
Zdroj: ČTK

„Pro nás je zásadní, aby byla dohoda a aby se to stihlo. Musíte počítat i se Senátem a prezidentem. Aby nezačaly nabíhat skokové nárůsty.“

Někteří opoziční poslanci se nechali slyšet, že dál už jednat nebudou. Kritizují, že koalice shazuje už vyjednanou dohodu na 14 procentech.

„Myslím si, že zastávat dohody, které se dohodly, by bylo asi správné,“ říká Radka Maxová, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku za ANO, který dnes podpořil návrh rozpočtového výboru na 14procentní navýšení platů.

Proti návrhu rozpočtového výboru se jednoznačně postavil poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna, který podpořil návrh premiéra Sobotky.

„Je nutné, aby se nějaký zákon přijal, aby nedošlo k tomu, co by asi všichni nejvíce kritizovali – skokový nárůst o 26 procent. Ta částka, kterou si máme přidat, je mnohdy částka, kterou lidé dostávají jako mzdu," upozorňuje Foldyna a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O dohadech mezi politiky o zvýšení platů natáčela redaktorka Lenka Jansová. O tématu mluvil také komentátor ČRo Petr Nováček

„Já si nedovedu představit, že bych byl toto schopen obhájit ve své členské základně a svým voličům, když oni žijí v podmínkách, které jsou mnohdy složitější. Ta argumentace, že český poslanec bere malé peníze, je naprosto správná. Máme v zásadě nejnižší příjmy poslanců v Evropské unii a naši lidé, kteří pracují za minimální mzdu, mají menší mzdu než Řekové, Španělé, Malťané a všichni ostatní.“

Opozici se nelíbí, že se o platech rozhoduje na poslední chvíli. Podle poslankyně za TOP 09 Jitky Chalánkové jsou tyto tahanice nedůstojné:

„Pokud tato vláda není schopná nastavit nějaké systémové řešení, tak za sebe mohu říci, že je nám velmi nepříjemné o svých platech vůbec rozhodovat. Pak jsem ještě upozornila na to, že poslanec by měl mít kvalitní zázemí včetně kvalitních expertíz a dostatek peněz na ně, aby mohl svoji práci vykonávat co nejlépe podle svého svědomí. To skutečně není možné dělat na koleně.“

Pokud se strany nedohodnou a parlamentem novela neprojde, zvýší se zákonodárcům od ledna platy automaticky o 26 procent.

Vývoj platu poslanců a senátorů | Foto: Český rozhlas

Vladimír Kroc, Lenka Militká, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme