Ve vánoční pohádce se objeví známí herci, například Jiří Mádl jako proradný královský ministr a slovenský herec Tomáš Maštalír v roli dobrotivého krále.
Na zámku v Zákupech na Českolipsku otevřeli novou expozici v opraveném jižním křídle hospodářského dvora. Věnuje se šlechtičně Anně Marii Františce Toskánské.
Květinové aranže na zámku Kratochvíle doplňují kopie obrazů renesančních mistrů. Například v předpokoji u ložnice Petra Voka z Rožmberka jsou květiny u jednoho z nejznámějších děl – Zrození Venuše.
Majetkový úřad převzal zámek v červnu 2023. Když o něj žádná státní instituce neprojevila zájem, nabídl ho k prodeji. První pokus se uskutečnil loni v září, za vyvolávací cenu 3,3 miliardy korun.
Představí kulturní vlivy, které na naše území přinášely italské šlechtické rody zejména v 17. století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod.
„Narazili tady na zachovalé základy, tak jsme se potom rozhodli, že to odkryjeme celé,“ ukazuje Václav Bombala, technik městského úřadu v Jindřichově Hradci, nečekaný objev v zámeckém pivovaru.
Zda se podaří najít nového zájemce, který by památkově chráněný areál koupil a opravil, zůstává otázkou. Další elektronická aukce se uskuteční 18. února s počáteční cenou 420 milionů korun.
„Když vyprávíte opravdu zajímavý příběh o tom, co se s těmi lidmi, kteří tady žili, stalo, kdo se o ně staral, kdo kdy co zažil... Ten dům se prodává jinak a na návštěvníky to funguje,“ říká Holub.
Proměna bývalých stájí má skončit v roce 2026. Vznikne v nich zámecká taverna se sálem, kde se můžou odehrávat svatby, vesnické bály nebo kongresová setkání. V podkroví má být ubytování pro hosty.
Během letošní sezony přicházeli lidé na Kratochvíli nejen na klasické prohlídky, ale i na různé akce v zahradě. Přesto památkáři zaznamenali propad návštěvnosti.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zrušil elektronickou aukci středočeského zámku s vyvolávací cenou 3,3 miliardy. Žádný zájemce nesložil požadovanou dražební kauci.
Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR v úterý 3. září slavnostně otevřel zrekonstruovaný lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech u Strašic na Rokycansku.
Zámek Nemilkov koupili manželé Kaplanovi v roce 2016. „Vzešlo to z nápadu mého manžela. Miluje historii a koupit nějakou starou památku a dát ji do kupy byl jeho sen,“ vypráví Markéta Kaplanová.
Cena Štiřína je dosud nejvyšší vyhlášenou minimální cenou prodávaného majetku za dobu fungování úřadu, uvedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Hlavní podezření padá na investiční firmu Diversity Capital spadající pod IC Group, ze které zmizely vklady klientů ve výši kolem jedné miliardy korun.
„Někteří šlechtici dnes tvrdí, že kdo si pořídí takovou nemovitost, je finanční sebevrah. To můžu víceméně potvrdit. Bez lásky k historii a vůbec kultuře by to dělat nešlo,“ komentuje Marek Sirůček.
Psal se rok 1952 a dva dny před Štědrým dnem se musela rodina Hildprandt vystěhovat ze svého zámku v Blatné. O životě v exilu i o návratu na zámek mluví baronka Germenis-Hildprandtová.
„Odmala ve mně byla touha jednou architekturu tvořit, ale taky historickou architekturu zachraňovat,“ popisuje Lejsek. Hrádek u Sušice, který koupil, patřil k nejohroženějším stavbám Plzeňského kraje.
Důležitá bude spolupráce hlavně u zámku v Roudnici nad Labem. Tam mohou akademici a studenti obstarat dokumentaci památky, která začala vznikat jako hrad už ve 12. století.
Kromě Beethovena z něj zní také hudba Christofa Willibalda Glucka, který na zámku pobýval. Zájemci si mohou poslechnout i verše duchovské básnířky Věry Bartoškové.