Zámek si v 16. století nechal postavit notář, pokladník státního trezoru a poradce krále Františka I. Gilles Berthelot. Přestavby pak probíhaly i v 19. století.
Národní památkový ústav a majitelé zámků se potýkají s nedostatkem financí, od příštího orku budou muset zdražovat pro návštěvníky. Nejdražší na údržbě jsou aktuálně energie.
Zámek Konopiště patří k nejznámějším v celém Česku. Pro návštěvníky si nyní ovšem připravil nový zážitek. Mohou zažít pravou vídeňskou snídani jak ji měl rád arcivévoda František Ferdinand d'Este.
Jihomoravský zámek Milotice sice není výslovně dějištěm žádného soudobého románu, přesto do seriálu Česko mezi řádky patří. Je totiž spojený s knihou Poslední aristokratka.
Některé české firmy testují kratší pracovní dobu po své zaměstnance, slibují si od toho větší produktivitu, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Sběratele, se kterými by mohl měnit, u nás většinou nenachází. Občas vyměňuje s jedním zámečníkem z Berlína, který sbírá veškerou produkci prvního německého výrobce firmy Hahn a Zeiss Ikon.
Národní památkový ústav, který opatření vyhlásil, má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů. Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí.
V tisku se dočtete, že muzeum v Damašku chystá výstavu o českých hradech a zámcích. Více se dočtete v deníku Právo. Lidové noviny informují, že nejoblíbenější známkou u českých učitelů je dvojka.
Stále více Čechů touží mít vlastní zámek. Zájem o ně v posledním roce podle realitních kanceláří rychle roste - české ekonomice se daří a lidé tak stále častěji vyhledávají zajímavá místa ke koupi.
Návštěvníci hradů a zámků budou muset u pokladny vylovit z peněženky pár mincí navíc. Kasteláni se připravují na zdražení vstupného. Národní památkový ústav totiž mění metodiku výpočtu cen. Zdražovat se chystají například hrady Karlštejn a Žebrák.
Návštěvníkům se o velikonočním víkendu otevírá většina tuzemských památek. Sezonu zahajuje téměř stovka z nich. Některé památky se zapojí do akcí, které připomenou 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. Platí to třeba pro Karlštejn, hrad Veveří nebo klášter v Kladrubech. Od letošního roku smějí návštěvníci památek také víc fotit.
Česká republika je výjimečná počtem hradů a zámků. Malé obce ale nemají na opravy historických sídel peníze. Starostové proto pořádají nejrůznější sbírky na jejich záchranu. Příkladem je obec Neplachovice u Opavy, kde šetří každou korunu už mnoho let.
Památkáři dnes dopoledne odstraňovali desítky zámků ze soch i pouličních lamp na pražském Karlově mostě. Dřív takové čištění prováděli jednou měsíčně, teď už ale vyrážejí sbírat zámky každý týden. Zahraničních turistů, kteří na most dávají zámky jako symboly věčné lásky, totiž přibývá.
Velmi teplé a slunečné prázdninové počasí turisty v Libereckém kraji lákalo především k vodě. I proto jich daleko méně vyhledalo hrady, zámky a ostatní památky. Ačkoli ale léto skončilo, sezóna hradů a zámků je stále v plném proudu.
Přesně před třemi staletími na Karlův most přibyla socha svatého Jana Nepomuckého a stala se jeho trvalou součástí. Před třemi lety se nedaleko sochy objevila zdobená tepaná mříž, která zobrazuje mučednickou smrt tohoto údajného zpovědníka manželky krále Václava IV. Památkářům a strážcům Karlova mostu se ale nelíbí zámky různých tvarů, barev i velikostí, které na mříž věší zamilovaní.
Hrady a zámky v Libereckém kraji se pomalu otevírají prvním návštěvníkům. Celý rok bude ve znamení francouzských panovníků. Na Hrubém Rohozci je nově upravený pokoj šlechtice de Four Walderode. V Zákupech památkáři zase dolaďují císařskou jídelnu.
Zámky na východě Čech se posunou o desítky a stovky let zpátky. Památkáři jim chtějí vrátit jejich původní podobu. Část změn už má za sebou například zámek ve Slatiňanech.
Dnešní večer a hlavně noc může být plná tajemství, dobrodružství i romantiky. V celém Česku bude totiž minimálně do půlnoci otevřeno bezmála 80 hradů a zámků. Letošní hradozámecká noc se ponese hlavně v duchu oslav Pernštejnského roku.