Pohádka uvnitř i venku. Renesanční vodní zámek Azay-le-Rideau připomíná českou Červenou Lhotu
Chambord, Chenonceau nebo Blois jsou slavné velké zámky na Loiře. Za vidění určitě ale stojí i méně známá panství v okolí, která se svým uměleckým a historickým bohatstvím mohou klidně srovnávat s věhlasnějšími památkami. Takovou renesanční perlou ve střední Francii je i malý vodní zámeček Azay-le-Rideau, který se tak trochu podobá českému zámku Červená Lhota.
K zámku Azay-le-Rideau se jde po kamenité cestě. Už z dálky je slyšet silný proud řeky. Není to sice slavná Loira, jen její přítok Indre, i tak se renesanční stavba řadí ke slavným zámkům na Loiře.
„Jedná se o kouzelné místo. Když se návštěvníci přibližují k zámku, tak se skutečně cítí, jako by vstupovali do pohádky,“ připodobňuje Nathalie Muratetová, vedoucí kulturní sekce zámku.
Obnovený lesk
Před sedmi lety prošla stavba velkou rekonstrukcí. „Spolupracovali jsme s uměleckými řemeslníky, kteří umí pracovat s kulturními památkami a garantují vytříbenost a preciznost. Podařilo se nám tak zachránit skutečný renesanční klenot,“ zdůrazňuje.
Nathalie upozorňuje také na trojúhelníkový koncept stavby a vysvětluje, že šlo v době renesance o módu, podobně jako u symetrické fasády.
Zámek si v 16. století nechal postavit notář, pokladník státního trezoru a poradce krále Františka I. Gilles Berthelot. Přestavby pak probíhaly i v 19. století, to už ale v době, kdy na panství sídlila noblesní rodina Biencourt.
Pohádka uvnitř i venku
Stoupáme po renesančním otevřeném schodišti. Kouzlo zámku teď propojili s dočasnou výstavou zaměřenou na kostýmy ze slavných operních, divadelních nebo baletních představení.
„Národní centrum kostýmů a divadelní scénografie připravilo výstavu, která přesně odpovídá samotnému vodnímu zámku a celé atmosféře. Vystavujeme tady 14 z našich kostýmů, které se týkaly čtyř představení,“ vysvětluje ředitelka a kurátorka Delphine Pinasová.
Je to pouze pár kusů z jejich kolekce, která čítá celkem na 10 tisíc kostýmů. Hlavní sídlo má centrum ve městě Moulins. V Azay-le-Rideau teď představují kostýmy třeba z opery Isoline nebo z divadelního představení Ondine.
„Ve dvou sálech jsou tu i slavné kostýmy z Labutího jezera, baletu par excellence, které zde nesmí chybět. Kostýmy jsou dílem japonského návrháře Tomia Mohriho a vznikly pro Pařížskou operu v roce 1992,“ doplňuje v závěru expozice Delphine a ukazuje tak, jak lze propojit dvě umělecké instituce.
Za vidění stojí nejen interiér zámku, ale i přilehlé zahrady. A když se poštěstí, lze pozorovat odraz zámku ve vodní hladině.