„Je třeba Ukrajinu podpořit zbraněmi a municí ze všech dostupných zdrojů,“ řekl Pavel. Dodal, že tak jako je Ukrajina inovativní na bojišti, musí Západ podobně přistupovat ke zbrojním zdrojům.
Jediný příjezdový koridor do oblasti je už několik měsíců zablokovaný, což má zničující následky pro tamní obyvatele, kterým dochází zásoby. Podle zpráv karabašských Arménů je situace katastrofální.
Druhou únikovou cestu z Prevalje – dlouhou silnici přes horské svahy – zablokovaly po povodních sesuvy půdy. Zhruba 2 tisíce lidí byly odkázány samy na sebe.
Tvrzení ruského ministerstva obrany zpochybnil jeho ruský rival, šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jehož žoldnéři nesou hlavní tíhu bojů o Bachmut. O obklíčení se podle něj ještě nedá mluvit.
Kyjev/Bachmut||til, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj agentuře Reuters k bojům v Bachmutu řekl, že „Rusko má na některých místech taktický úspěch, ale platí za to vysokou cenu“.
Slovensko jako zásobovací sklad pro ruskou armádu - třaskavá investigativa, která budí rozruch v nejvyšších patrech slovenské politiky a státní správy.
„Nervozita se zvýšila, to je nepochybné, po těch útocích a poté, co začaly výpadky proudu. Vyřazeno je 30 procent kapacity elektráren, to bude znamenat velké problémy,“ říká po návratu z Ukrajiny.
Podnikatelé svými přeobjednávkami jen docilují dalších dopravních zádrhelů. Vše zhoršuje nadcházející předvánoční sezona i psychologický efekt prudkého růstu cen energií.
Johnson v neděli prohlásil, že čerpací stanice nestačí doplňovat své zásobníky právě kvůli vysoké poptávce. Odmítl rovněž, že by vláda chtěla krizi řešit zvýšením imigrace.
Nedostatek řidičů způsobuje výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot a potravin. Vláda se dosud zdráhala řešit nedostatek pracovních sil uvolněním imigrační politiky.
Historické centrum bude rozdělené do sedmi oblastí. Auta mezi nimi navíc nebudou smět přejíždět. Řidiči také dostanou povolení k vjezdu jen tam, kde bydlí nebo mají firmu.
Litovel se kvůli epidemii koronaviru ocitla v izolaci. Desítky dobrovolníků se nyní ve spolupráci s městem i charitou snaží, aby lidé měli dostatek ochranných pomůcek i potravin.
Izrael otevřel hraniční přechod do palestinského Pásma Gazy, používaný k dopravě zboží. Reagoval tak na třídenní zklidnění situace na hranici, která je od března dějištěm palestinských protestů.
Syrští povstalci vytlačili Islámský stát ze strategického města Ráí na severu země. Džihádisté tak přišli o jedno z posledních logistických center, kudy přes Turecko získávali nové bojovníky a dodávky. Skupina Islámský stát kontroluje ještě asi 50 kilometrů území podél hranice s Tureckem. Džihádisté ale v Sýrii postupně ztrácejí pozice.
Téměř dvě třetiny Krymu se v noci ocitly bez elektřiny. Oficiálním důvodem je odstávka hlavních sítí kvůli opravě. Mohlo by ale také jít o odvetné opatření ukrajinské strany za odtržení krymského území od země.
Konvoje NATO mají znovu volnou cestu z Pákistánu do Afghánistánu. Zásobovací trasy Islamábád uzavřel po tragickém leteckém útoku aliance, při kterém loni na podzim zahynulo 24 pákistánských vojáků. Zásluhu na jejich znovuotevření má šéfka americké diplomacie.
Víc než desítku měst v americkém Vermontu zásobují vojáci vrtulníky. Asi dvě stovky silnic v malém hornatém státě jsou stále zaplavené a Národní garda nemá jiný způsob, jak dostat základní potraviny a pitnou vodu obyvatelům postižených oblastí.
Důsledky nepokojů v Egyptě dorazily už i do potápěčského letoviska Dahab, odkud kvůli nefungujícímu internetu nepřicházely dlouho žádné zprávy. Spojení se nyní podařilo majiteli jedné z pražských potápěčských škol, který cestu do Dahabu v těchto dnech nedoporučuje.
Dalších asi 50 cisteren s pohonnými hmotami pro jednotky Severoatlantické aliance zapálili ozbrojenci na severu Pákistánu. Je to zatím poslední ze série podobných incidentů, kterými se rebelové snaží přerušit zásobovací cestu do sousedního Afghánistánu.
Za útoky na cisterny s pohonnými hmotami pro vojáky NATO v Afghánistánu nejspíše stojí odnož pákistánského Talibanu nebo Al-Káidy. Útok přišel jen den poté, co Pákistán dočasně zablokoval důležitý hraniční přechod Torcham do Afghánistánu.
Česká republika zahájila jednání, které umožní v případě krize obejít se zcela bez ropovodu Družba. Už teď dovážíme určité množství ropy prostřednictvím ropovodu Ingolstadt přes německé území ropovodem IKL, který patří dceřiné firmě státní společnosti Mero. Na něj západním směrem navazuje transalpinský ropovod TAL.