Je určitým paradoxem, že právě na 16. výročí bolševické revoluce se narodila žena s příjmením, které se velmi často objevuje v odborných statích i diskusích o protikomunistickém odboji.
Je určitým paradoxem, že na 16. výročí bolševické revoluce se narodila žena s příjmením, které se velmi často objevuje v odborných statích i diskusích o protikomunistickém odboji - Zdena Mašínová.
Znala se rodina Mašínů s Miladou Horákovou? Plánovali bratři své činy dopředu? A jak vypadal útěk odbojové skupiny do Západního Berlína? Server iROZHLAS.cz srovnává film Tomáše Mašína s realitou.
Současná hlava státu v sobotu ocenila 62 lidí. Web iROZHLAS.cz přináší výběr z těch, kteří dříve odmítli vyznamenání převzít od exprezidenta Miloše Zemana, a popisuje neshody, které za tím stály.
Zdena Mašínová, dcera legionáře a bojovníka proti nacismu Josefa Mašína, převzala v sobotu 28. října vyznamenání od prezidenta Petra Pavla. V 50. letech musela čelit komunistické perzekuci.
Film Bratři neselhává v dramatickém líčení útěku. Ale i velmi dramatické filmy dokážou nabídnout hutnější potravu pro přemýšlení, než je hrdost na nositelství odkazu, píše Pavel Sladký.
Při průzkumné sondě hromadného hrobu na ďáblickém hřbitově našli archeologové dvě zachovalé kostry dospělých lidí. Vyloučili ale, že by patřili Zdeně Mašínové starší.
Mašínová starší byla v listopadu 1953 zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž.
„Závěry expertní skupiny budeme mít zhruba do dvou měsíců a podle nich, na základě odborného posouzení, připravíme další kroky,“ uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě).
Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty a komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu. Exhumace není podle magistrátu možná bez prověření možností, jak by proces probíhal.
Prezident Miloš Zeman nevidí důvod pro ocenění komunisty perzekvované a vězněné Zdeny Mašínové, která zažila jako dítě i pronásledování a popravu svého otce nacisty. A označil ji za „něčí sestru“.
Senát představil osobnosti, které by mohly dostat státní vyznamenání. Je mezi nimi kosmonaut Vladimír Remek nebo sestra odbojářů Zdena Mašínová, která ale případné vyznamenání odmítla.
Nejvyšší správní soud ve středu potrestal pražskou soudkyni Sylvu Mašínovou snížením platu na rok o 30 procent, což je zákonem nejvyšší možné snížení platu. Mašínová ale může nadále soudit.
V katastru nemovitostí je u rodinného statku Mašínů opět uvedeno jméno hrdiny odboje - generála Josefa Mašína. Završilo se tak dlouholeté úsilí generálovy dcery Zdeny Mašínové.
Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech na Kolínsku vytvořit důstojný památník svého otce. Její červencovou návštěvu zdevastovaného stavení zachytil historik Petr Blažek.
Zdena Mašínová v pondělí u soudu odmítla nabídky státu na mimosoudní vypořádání spoluvlastnictví rodinného statku v Lošanech na Kolínsku. Státní pozemkový úřad jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun, nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností tak, aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího spoluvlastnického podílu.
Zdena Mašínová už není v boji o rodinný majetek sama. K její žalobě se připojil bratr Josef Mašín, který v současné době žije v USA. Společně usilují o navrácení statku v Lošanech, který jim zabavili komunisté. Mašínová před měsícem uspěla u Ústavního soudu a případ se tak vrací k soudu v Kolíně.
Sourozenci Zdena a Josef Mašínovi budou společně usilovat o vrácení rodinného statku v Lošanech na Kolínsku. Majetek jim zabavili komunisté a rodina už statek nikdy nezískala zpět. Mašínová už žalobu podávala, krajský soud ji ale v únoru zamítl z formálních důvodů.