Praha se chystá na vyzvednutí ostatků Mašínové. Nechá si poradit od historiků i odborníků na pohřebnictví
Na pražském magistrátu vzniká pracovní skupina, která by měla do prázdnin stanovit další kroky vedoucí k exhumaci ostatků Zdeny Mašínové starší z hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově, sdělila radní Milena Johnová (Praha Sobě). Skupinu utvoří zástupci magistrátu, historici či odborníci na pohřebnictví.
Na exhumaci ostatků se město domluvilo letos v březnu s dcerou Mašínové Zdenou. Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění, zemřela ve vězení v roce 1956.
‚Něčí sestra,‘ prohlásil Zeman o Mašínové. ‚Trpěla ve vězení, komunisté ji perzekvovali,‘ zdůraznil historik
Číst článek
„Závěry expertní skupiny budeme mít zhruba do dvou měsíců a podle nich, na základě odborného posouzení, připravíme další kroky,“ uvedla Johnová.
Skupina zmapuje veškeré možnosti exhumace. „Vše probereme také s právníky a příslušnými ministerstvy. Je to citlivá záležitost s ohledem na památku dalších tisíců lidí, kteří byli na Ďáblickém hřbitově v hromadných hrobech pochováni,“ sdělila Johnová.
Ostatky 14 tisíc lidí
Kdy by mohla exhumace ostatků Zdeny Mašínové starší začít, zatím není jasné.
Na hřbitově v Ďáblicích jsou ostatky asi 14 tisíc lidí. Mezi nimi političtí vězni, děti narozené ve věznicích a pochováni tu jsou i neznámí sebevrazi.
Umučili ho kvůli čihošťskému zázraku. Nyní pátera Toufara připomíná pamětní deska na valdické věznici
Číst článek
„Ze zkušeností z hromadných hrobů z Polska víme, že identifikace ostatků desítky let po jejich uložení je velmi obtížná. V Polsku se podařilo identifikovat jen něco přes deset procent vyzvednutých ostatků,“ uvedla radní.
Exhumace Toufara
Mašínová starší byla v listopadu 1953 zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. V roce 1956 ve vězení zemřela. Ministerstvo obrany letos in memoriam uznalo a ocenilo její protikomunistickou odbojovou činnost.
Ďáblický hřbitov byla založen již před první světovou válkou. Ještě dříve, než sem byla umístěna hromadná pohřebiště, vznikla na něm mimo jiné čestná pohřebiště obětí první světové války, která se nacházejí v opačné části hřbitova.
Před několika lety se tu uskutečnila první exhumace, a to ostatků pátera Josefa Toufara, které byly vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.