Reakce byly ještě před hlasováním rozporuplné. Vedla se živá diskuse skoro hodinu. Někteří členové namítali, že je název příliš krátký anebo že je nefér vůči voličům, kteří volili stávající značku.
V tisku se v dočtete, že sociální demokraté Hašek a Škromach se vrací do vysoké politiky, píše deník Právo. Teplé počasí podle Lidových novin zdražuje elektřinu. Může za to vyšší spotřeba a málo vody.
ČSSD rozhoduje o vstupu do vlády s hnutím ANO a tento týden bude zřejmě zásadní. Zapojit se totiž má i množství místních organizací, dosavadní výsledky prý vyznívají těsně ve prospěch projektu.
Měla by ČSSD jít do vlády s hnutím ANO? Podle Zdeňka Škromacha z ČSSD by to vzhledem k volebnímu výsledku byla ta nejméně špatná varianta. O vstupu do vlády by podle něj měl rozhodnout sjezd.
ROZHOVOR. „Méně Andreje Babiše, více programu,“ radí před volbami bývalý senátor Zdeněk Škormach z ČSSD. Letos se po mnoha letech sjezdu sociálních demokratů nezúčastnil, „depku“ z toho ale prý nemá.
Neúspěšný senátorský kandidát za ČSSD Zdeněk Škromach má nové zaměstnání. Dlouholetý politik začal pracovat na pozici přímo řízené generální ředitelkou Úřadu práce ČR. Jedna z nejvýraznějších tváří sociálních demokratů posledních dvaceti let má na úřadu poloviční úvazek. Informaci Zpravodajskému webu Českého rozhlasu potvrdila mluvčí Úřadu práce i sám Škromach.
ROZHOVOR. Zdeněk Škromach, jedna z nejvýraznějších tváří ČSSD posledních dvaceti let, hledá po odchodu z vrcholné politiky nejen práci, ale i odstup. Nabídek na zaměstnání má několik, nevylučuje ani kandidaturu na příštího prezidenta. "Podporovatelů mám poměrně dost, mnozí mě přesvědčují, abych tady v tom úsilí setrval," říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu. Hovory od bazénku se podle něj určitě vrátí a možná právě v prezidentské kampani. "Je to dobrá marketingová značka," myslí si o videích, která mu zajistila i reklamní nabídku.
Místopředseda Senátu a dlouholetý politik Zdeněk Škromach z ČSSD neobhájil svůj mandát v Senátu. Senátorem za Hodonín bude starostka Ratíškovic Anna Hubáčková za KDU-ČSL. Škromachovy Hovory od bazénku tím ale rozhodně nekončí. „Výhodou toho neúspěchu je, že člověk už nebude muset být tolik politicky korektní, jak se to vyžaduje od ústavních činitelů. Pro mé příznivce a přátele to určitě bude zajímavé,“ řekl Škromach ve vysílání Českého rozhlasu.
Sociálnědemokratický místopředseda Senátu Zdeněk Škromach začal zhruba před třemi lety oslovovat voliče skrze videa zvaná hovory z bazénku, nedávno přejmenované na Hovory pana Selfie. V tom posledním se rozhodl mluvit o národních tradicích i lidech, kteří se odmítají takovým tradicím přizpůsobit. Minutové video během chvilky rozpoutalo bouřlivou debatu na sociálních sítích.
Minulý týden se začalo znovu diskutovat o návrhu místopředsedy senátu Zdeňka Škromacha na zrušení takzvané karenční doby. Už šest let nemají zaměstnanci zaplacené první tři dny nemoci, změnit by to mohl Škromachův návrh, ten ale zatím našel podporu jen u odborářů.
Zdeněk Škromach se rozhodl rezignovat na místo ve vedení ČSSD. Podle místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka tak předešel situaci, kdy by ho stejně v neděli odvolal ústřední výkoný výbor strany. Škromach oznámil rezignaci v prohlášení ke členům sociální demokracie, které přečetl v České televizi.
9:58
|Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Eva Presová|Zprávy z domova
K trestům pro manažery na ministerstvu i na centrálním úřadu práce přistoupí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 kvůli problémům, které provázejí zavádění nového systému výplat sociálních dávek. Chyby a nedostatky, které se objevily, teď vedení resortu analyzuje. Ministr Drábek se prý do týdne rozhodne koho a jak potrestá.
Okruh lidí, kteří musí platit nemocenské pojištění, se pravděpodobně od příštího roku rozšíří. Počítá s tím vládní novela, která má také stanovit rozsah vycházek lidí na nemocenské na maximálně šest hodin denně. Senát dnes tyto úpravy schválil hladce a beze změn. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zakázal ministerstvu práce a sociálních věcí uzavřít smlouvu na takzvané sociální karty. Má totiž pochybnosti, zda resort neporušil při výběru dodavatele zákon, a tendr teď prověřuje. Podnět k úřadu podali sociální demokraté. Se zavedením karet počítá sociální reforma. Sloužit mají k výplatě dávek.
Přes těžký odpor opozice prosadila koalice ve sněmovně v prvním čtení tři zákony důchodové reformy. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že žádný z nich jeho strana nepodpoří a pokud budou po příštích volbách u moci, změní parametricky systém. Striktně odmítají především takzvaný druhý pilíř, tedy nepovinné individuální spoření lidí u soukromých penzijních společností.
Hranice věku odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat. Sněmovnou totiž prošla senátem vrácená takzvaná malá důchodová reforma, která počítá i se změnou výpočtu penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy.
9:00
|Veronika Sedláčková, Eva Presová, David Šťáhlavský|Zprávy z domova
Senát ode dneška vede senátor za ČSSD a bývalý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Podle svých slov chce, aby horní komora pod jeho vedením působila jako spojovací článek mezi koaliční vládou a parlamentní opozicí, především v pohledu na reformy.
V obvodě 79 Hodonín získal největší podporu Zdeněk Škromach z ČSSD. Hlasy mu odevzdalo 37,28% voličů. Spolu s ním do druhého kola postoupila s 22,14% hlasů Alena Venhodová z ODS.
O změnách v tarifních platových tabulkách budou ve středu znovu jednat zástupci odborů s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Jeho úřad předložil vládě návrh zrušit stávající systém několika tabulek a zavést tabulku jedinou. Ta by ale neumožňovala růst platu podle odpracovaných let. Odboráři takovou změnu odmítají a v úterý proti ní budou v Praze demonstrovat.
Většinu pozornosti médií v těchto dnech zaměstnávají otázky kolem připravované vlády, ale mezitím se už kují plány na další volby. A nemalou roli při tom hraje souboj o odkaz lidovců a Zelených, ať už programový, tak o jejich voliče či dokonce členy.
Hosty Martina Veselovského ze Zlínského kraje byli zástupci těch politických stran, které by podle regionálního průzkumu při volbách do Poslanecké sněmovny překročily 5% hranici.