Sociální a zdravotní výbor doporučil senátorům zamítnout další část reformy zdravotnictví

Sociální a zdravotní výbor Senátu projednal zákony zdravotnické reformy, které předtím schválila hlasy koaličních poslanců sněmovna. Senát by se měl další částí reformních norem zabývat na své příští schůzi. Očekává se, že levice, která má v Senátu většinu, navrhované zákony nepodpoří a vrátí je se změnami poslancům. Kvůli reformám se dnes schází i tripartita.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniela Filipiová při jednom z posledních interview na ministerstvu zdravotnictví

Daniela Filipiová při jednom z posledních interview na ministerstvu zdravotnictví | Foto: Tomáš Adamec

První fázi zdravotnické reformy, zavádějící například nadstandardní péči nebo zvyšující poplatek v nemocnici, dnes přitom podepsal prezident Klaus. Novelu celkem šesti zákonů schválila sněmovna počátkem měsíce i přes veto Senátu.

„Balík zdravotních zákonů, který jsme dneska projednávali na výboru a budeme projednávat na jednání pléna, je o něčem jiném. Tam je nosný nový zákon o zdravotních službách, který má nahradit 45 let starý zákoník, podle kterého dneska zdravotnictví funguje,“ upřesňuje předsedkyně senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Daniela Filipiová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Daniela Filipiová informovala o průběhu jednání o zdravotnické reformě

Senátní výbor doporučil Senátu zdravotnickou reformu zamítnout. Podle Filipiové přednesli senátoři celou řadu důvodů:

„Jestli bych měla vyjmout podstatu toho všeho, která mě tedy nesmírně zarazila, tak to byla víceméně obhajoba toho 45 let starého zákona. Zdůvodnění tam zaznělo i to, že lékaři jsou na to zvyklí a proč měnit něco, co je zajeté.“

V Senátu se nediskutuje, myslí si Filipiová

Senátorka nesouhlasí mimo jiné proto, že se od doby původního zákona změnilo politické i společenské klima. Podle ní je také třeba změnit zdravotnictví tak, aby se v něm dokázaly najít finanční rezervy a aby se v něm posílila role pacienta, což má nový zákon umožnit.

Projednávání zákona o záchrankách bylo přerušeno a bude pokračovat příští týden. Vzhledem k tomu, že i tento zákon je provázán s klíčovým zákonem o zdravotních službách, očekává ale senátorka jeho zamítnutí.

Odpoledne bude výbor projednávat zákony sociální reformy.

„Obávám se, že dneska je Senát v takové pozici, kdy se tady nediskutuje, kdy se tady říká hromada věcí, ale není to nic konstruktivního. Je to taková kritika pro kritiku a Senát se v podstatě „baví“ tím, že zákony vrací zpátky do sněmovny, ale zamítnuté. Kdyby tam alespoň probíhaly pozměňovací návrhy, tak bych to chápala, ale ostentativní zamítání mi přijde trošku úsměvné,“ pochybuje Filipiová, že výsledek odpoledního jednání dopadne jinak.

Kristina Winklerová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme