Více než polovina respondentů podle průzkumu Ipsosu hypotéku odložila kvůli vyšším životním nákladům, které přineslo zdražování. Váhání u více než třetiny vyvolávaly i vyšší úrokové sazby hypoték.
Česko je sice země s poměrně nízkou nerovností, to ale podle sociologa Tomáše Kosteleckého platí jen tehdy, pokud se srovnávají platy. Rozdíly v majetcích jsou mnohem větší.
Byty k pronájmu chybí zejména v menších městech a regionech. Na dobrou nabídku tak zájemci musí často čekat i několik týdnů. Polovina bytů nabízených na stránkách realitních společností mizí do týdne.
„V segmentu panelových bytů a secondhandnových bytů, tedy starších, cítíme stagnace ceny. V segmentu novostaveb se zatím ceny drží, ale ten zájem je též snížen,“ popisuje šéf realitní kanceláře.
Policisté se začali zabývat zakázkou Univerzity Karlovy na pronájem části Hlavova ústavu, píše Deník N. A Češi podle Mf Dnes více prodávají rozestavěné domy. Více ve výběru z médií.
V Česku nadále roste zájem o investování do bytů, objem hypotečních úvěrů se vyšplhal na 31 miliard korun, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
„V prvním čtvrtletí se v developerských projektech, cihlových a panelových domech prodalo 7164 bytů za 34,3 miliardy korun,“ uvedl manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.
Česko za duben ohlásilo více než tříprocentní meziměsíční růst cen. Podobným tempem roste inflace i jinde, například ve Spojených státech, kde přesáhla dokonce čtyři procenta.
Doprava je v Česku dlouhodobě ztrátovým byznysem. Kraje tak uvažují o omezení vlakových i autobusových spojů, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Podle společnosti Deloitte teď průměrný šedesátimetrový byt v Česku stojí kolem čtyř milionů, v Praze dokonce přes pět milionů. U novostaveb je cena ještě vyšší.