Sociolog: Zdaňujeme hlavně práci, ne nemovitosti. Kdo chce koupit bydlení, soupeří s šejky a investory

Česko je sice země s poměrně nízkou nerovností, to ale podle sociologa Tomáše Kosteleckého platí jen tehdy, pokud se srovnávají platy. Deset procent nejlépe placených lidí vydělává v průměru čtyřnásobek toho, co deset procent nejméně vydělávajících. Pokud se ale srovnávají majetky, je poměr daleko větší. „U nás se zdaňuje hlavně práce. Kdežto daně z majetku nebo z nemovitosti jsou u nás z nějakého důvodu velice nepopulární,“ upozorňuje sociolog.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Česko proti bídě

Demonstrace Česko proti bídě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vyrazit v 90. letech na Západ znamenalo, že průměrný Čech je se svým příjmem „strašně chudý“, vzpomíná zástupce ředitele Sociologického ústavu Akademie věd Tomáš Kostelecký v pořadu Jak to vidí... na rozhlasové stanici Dvojka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: sociolog Tomáš Kostelecký. Moderuje Zita Senková

„Byla tam naděje, že třeba moje děti už nebudou mít rozdíl v příjmu tak velký. Byla tam pozitivní vize vylepšit stát, udělat ho přátelský, funkční a ekonomicky silnější, abychom se mohli srovnávat s lidmi ze západní Evropy a z USA jako rovný s rovným,“ připomíná někdejší étos Kostelecký.

Když se dnes mluví o majetkových nerovnostech v Česku, zdůrazňuje se, že tu panuje jedna z nejmenších na světě. „Jenže nerovnosti se měří v příjmech,“ upozorňuje na zkreslení Kostelecký.

„Jen 10 procent lidí v Česku vydělává víc než 68 tisíc korun hrubého. A jen 10 procent lidí má méně než 20 tisíc korun. To znamená, že kdyby se nejnižší plat zvýšil jen čtyřikrát, tak je to najednou nejvíc,“ vypočítává sociolog.

Jasný nástupní plat a rovné mzdy. Evropská unie schválila směrnici o transparentním odměňování

Číst článek

Jiný poměr platí ale při srovnání majetků. „Před měsícem byla publikována zpráva z velkého šetření, které v celé Evropě dělaly národní banky. Vyplývá z toho, že abyste byli mezi deseti procenty lidí, kteří mají dnes největší majetek, tak musíte mít v Česku něco přes sedm milionů korun. Ale ti nejchudší mají majetek ve výši jen 58 tisíc,“ dokládá Kostelecký.

„A to už není poměr jedna ku čtyřem jako v případě příjmu. Ale je to zhruba jedna ku 120. To je obrovský rozdíl. Česko je tedy země, kde jsou relativně malé rozdíly v platech, ale velké a rostoucí rozdíly v majetku,“ shrnuje sociolog.

Zdanit víc nemovitosti

Tyto nerovnosti podle Kosteleckého souvisí i se systémem zdanění. „U nás se zdaňuje hlavně práce. Když započtete daně, sociální a zdravotní pojištění, tak platíte vysoký podíl z částky, kterou vyděláte. Kdežto daně z majetku nebo z nemovitosti jsou u nás z nějakého důvodu velice nepopulární,“ upozorňuje sociolog.

Českým domácnostem zbývá měsíčně míň peněz než před rokem a půl. Místo osmi tisíc uspoří jen pět

Číst článek

Nemovitosti tak jsou velice výhodnou investicí. „Cena nemovitostí roste a nedaní se to. Takže je to výhodné,“ shrnuje Kostelecký.

To zároveň vede k tomu, že do českých nemovitostí investují i bohatí lidé z jiných zemí, například ropní šejkové nebo Rusové.

„Strukturou zdanění se tak ještě víc zvětšují rozdíly mezi lidmi. Když si chce někdo koupit byt, tak soutěží s šejky a investory. Jak říká bankéř Ondřej Jonáš, který žil dlouhá léta ve Spojených státech: Zdaňování je signálem, co společnost preferuje a co ne,“ připomíná sociolog.

Větší zdanění nemovitostí by podle něj šlo bezpochyby nastavit tak, aby se příliš nedotýkalo lidí, kteří vlastní jen jednu nemovitost a zároveň v ní žijí. „Aby se lidé nelekli, že jejich babička neutáhne náklady na svůj dům, kde žije,“ dodává Tomáš Kostelecký.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Zita Senková, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme