„I letos se do finále dostali matadoři a někdejší vítězové, bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří oba komentovali požár v Národním parku České Švýcarsko,“ řekl Patrik.
„Cena splnila svůj hlavní porevoluční účel: sarkastickou formou zdůraznit osoby, které podporovaly, prosazovaly, či dokonce prováděly nějakou antiekologickou činnost,“ uvedly Děti Země.
„Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku.“
Už 21. ročník ankety Ropák roku vyhlásilo sdružení Děti Země. Mezi kandidáty je například současný ministr dopravy Dan Ťok. Cenu Ropák roku uděluje sdružení za antiekologický čin. Za antiekologický výrok udílí ocenění Zelená perla. Navrhovat vítěze mohou lidé i organizace do 8. dubna. Jména vítězů se dozví 22. dubna.
Anticenu Ropák získal za největší protiekologický počin loňského roku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ekologům vadila jeho snaha prolomit těžební limity hnědého uhlí na Mostecku i podpora výstavby nových bloků v jaderných elektrárnách. Novinářům to dnes v Brně sdělil Miroslav Patrik z pořádajícího sdružení Děti Země.
Hnutí Děti Země dnes udělovalo v Brně cenu Ropák roku. Zároveň udělovalo také cenu Zelená perla za antiekologický výrok. Tu dostal bývalý tajemník exprezidenta Václava Klause Ladislav Jakl a to za svůj výrok o cyklistech.
Anticenu Ropák roku za největší protiekologický čin dostal šéf Národního parku Šumava Jan Stráský. Aktivisté mu udělili první místo i v kategorii Zelená perla za antiekologický výrok.
Ekologové z organizace Děti Země dnes vyhlásí Ropáka roku. Cenu za antiekologický čin roku udílí už podvacáté. Současně udělí Zelenou perlu za výrok, nejvíce poškozující přírodu.