Publicistický pořad Lidé, život, doba začal v roce 1968 čím dál častěji upozorňovat na to, že třeba plánované hospodářství a vlastně celá dosavadní politika země v mnoha ohledech nefunguje.
Lidé budou smět v okolí největší zásobárny pitné vody v Evropě budovat rodinné domy, obce a infrastrukturu. Středočeský kraj totiž povolil výstavbu v ochranném pásmu nádrže.
Voda se do Prahy dostává tunelem dlouhým přes 50 kilometrů. Ten začíná na přehradě Švihov, známé jako Želivka. A právě tam v neděli Povodí Vltavy a Český rozhlas uspořádaly exkurzi.
Starostové z okolí přehrady Švihov, známé jako Želivka, volají po výstavbě nového mostu a po turistickém oživení. Kvůli špatné dostupnosti a přísným ochranným pásmům se okolí přehrady vylidňuje a investory neláká. Se starosty přijeli diskutovat zástupci Povodní Vltavy, krajů a také vlády.
Do konce příštího roku by chtěl mít Benešov nový přivaděč pitné vody ze Želivky. Ten současný není v dobrém stavu a nestačí už ani kapacitou. Stavět by se mělo začít ještě letos, během několika dnů či týdnů. Nový přivaděč, který by měl být napojený na ten benešovský, chystají i v Sedlčanech, tam už se staví.
U některých studánek nedaleko řeky Želivky by ušlí pocestní měli vyprahlo v krku, než by se mohli napít. Ačkoli tamní chataři žijí u vodního toku, kvůli suchému počasí musejí s vodou šetřit. Na mytí používají tu říční. A pokud nezaprší, bojí se, že tekutina pro ně bude čím dál vzácnější.
Benešov musí opravit potrubí, které město zásobuje vodou ze Želivky. Přípojka dlouhá 17 kilometrů je totiž zrezlá a netěsní. Díky opravě se zvýší její kapacita a nově bude možné napojit i Sedlčany. Pro ně to znamená položit 34 kilometrů trubek. Město před lety o hlavní zdroj vody přišlo a od té doby má problémy.
Na Vysočině sílí protesty proti plánům na výstavbu vysokorychlostní železnice. Dnes se nad mapami trasy sejde vedení kraje a ministerstvo dopravy. Lidé mají hlavně strach z nového návrhu, podle kterého by vlak jezdil jižněji - blíž dálnici D1.
Vodní nádrž Želivka, největší zdroj pitné vody v Česku, trápí permanentní znečišťování. Stékají do ní splašky z okolních obcí a hlína z polí. Voda, která teče z kohoutků obyvatelům Prahy a okolí, závadná není, její čištění se ale podle kritiků zbytečně prodražuje. O problémech se ví minimálně 30 let a v podstatě je nikdo neřeší.