Ve Francii se loni prudce zvýšil počet protižidovských činů a dosáhl nového rekordu. Stoupl ze 436 v roce 2022 na 1676. Důvodem může být teroristický útok palestinského Hamásu na Izrael.
Poslanec Grzegorz Braun řekl, že se za své chování nestydí. Později od řečnického pultu prohlásil, že „není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu“.
Tel Aviv/Washington||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Matka a dcera pocházely ze státu Illinois a v Izraeli oslavovaly narozeniny příbuzného a židovský svátek Simchat Tóra. Propuštění zprostředkovával podle Reuters Katar.
Potomci majitelů tvrdí, že jejich předci byli donuceni prodat poklad nacistům pod cenou. Obchod podle nich strany vyjednávaly na konferenci, kde nacisté rozhodli o politice konečného řešení.
Francina válka je poutavou a osvětlující knihou memoárů mladé pražské ženy, která prošla několika koncentračními tábory, ale shodou okolností se jí podařilo holokaust přežít.
V šílených představách pohlavárů třetí říše měli Židé navždy zmizet z mapy Evropy. Smutnou předzvěstí holokaustu se už od konce 30. let stal osud mnoha židovských památek, zejména synagog.
Vandal na židovském hřbitově v obci Westhoffen na východě Francie u Štrasburku načmáral na 107 náhrobků svastiky a antisemitské nápisy. Na východě Francie v nedávné době podobných případů přibylo.
49:55
Praha/Londýn||Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Asafovi bylo jedenáct let, jeho bratr Ruben byl starší. Oba před 80 lety nasedli do záchranného vlaku s židovskými dětmi, který mířil z Československa do Anglie. Odjet museli, aby si zachránili život.
Tlumočník je dílem slovenského tvůrce Martina Šulíka. Menzel v něm ztvárňuje stárnoucího tlumočníka Aliho Ungára, pátrajícího po někdejším nacistovi a vrahovi svých rodičů.
O vývoj na planetě se tolik nebojím, říká vrchní rabín Karol Sidon. Judaismus nám podle něj naznačuje cestu, která vede k příchodu mesiáše a záchraně lidstva. Není to ale možné bez porodních bolestí.
Svým revizionistickým přístupem k událostem, které následovaly po únosu letadla Air France v roce 1976, údajně snímek Operace Entebbe upozaďuje možná ten nejhrdinštější okamžik izraelské historie.
I události, které jsou vzdálené tři čtvrtě století, mohou zapalovat emoce. Zejména pokud jsou spojeny s událostmi 2. světové války. Spor o podíl Poláků na vraždění Židů je učebnicovým příkladem.
Polský Senát schválil návrh zákona, který trestá připisování odpovědnosti za holokaust Polákům. Zákon kritizují Spojené státy nebo Izrael, který stáhne velvyslankyni z Varšavy.
Jako každý pátek zavítá do jeruzalémské mešity al-Aksá tisíce věřících muslimů. Turistům a příslušníkům jiných náboženství je třetí nejposvátnější místo islámu v pátek nepřístupné.
V Hamburku si ve věku 102 let převzala doktorský titul z lékařské fakulty Ingeborg Syllm-Rapoportová. Medicínu začala studovat už ve 30. letech, závěrečnou ústní zkoušku ale kvůli svému židovskému původu v nacistickém Německu složit nesměla. Před zkušební komisi se dostala až po více než 80 letech.
Svitek tóry se ve Čkyni na Prachaticku přesunul z restaurátorské dílny do opravené synagogy. Podle představitelů židovské obce jde o unikát. Svitek ukrytý na půdě našli řemeslníci při rekonstrukci synagogy. Jeho obnova stála zhruba 180 tisíc korun.
Přednášky, koncerty, výstavy, filmová i divadelní představení. To všechno pravidelně přináší festival česko-německo-židovské kultury Devět bran. Letošní patnáctý ročník opět neopomene ani svůj stěžejní projekt - Vlak Lustig.
Desítky let čekala na svou záchranu a jeden čas byla dokonce na seznamu nejohroženějších památek v České republice. Řeč je o Staré synagoze v Plzni. Nejstarší dochovaná židovská památka ve městě se nakonec dočkala: prošla náročnou rekonstrukcí za 32 milionů korun a představila se poprvé v obnovené kráse.
Desítky let lidé v Bělorusku nevěděli, že světoznámý malíř Marc Chagall e jejich rodákem. Sovětský režim ho zcela ignoroval a mluvilo se o něm jako o francouzském umělci. Chagall se ale narodil a až do 33 let žil ve Vitebsku na východě Běloruska. Tam je dnes jeho muzeum.
I Vysočina má svého českého Nicolase Wintona. Třebíčský rodák Antonín Kalina v koncentračním táboře v Buchenwaldu zachránil stovky židovských dětí. Sehnal jim oblečení a jídlo a v dokumentech změnil víru z židovské na křesťanskou.
Pařížská pobočka organizace UNESCO pozastavila výstavu o historii Židů na Blízkém východě. Začít měla už dnes, po protestu dvaadvaceti arabských zemí se ale zahájení odkládá. Výstava by prý mohla zkomplikovat blízkovýchodní mírový proces a ohrozit neutralitu UNESCO.
Rozpadne se maďarská krajní pravice? Právě tuto otázku si nejen v Maďarsku, ale i v zahraničí pokládají mediální komentátoři. Parlamentní strana Hnutí za lepší Maďarsko takzvaný Jobbik ale tyto úvahy označuje jen za zbožné přání svých odpůrců. Vše odstartovalo odhalení, že jeden z předních představitelů této strany má židovský původ.
Maďarská vláda a mnohé židovské organizace odsoudily další případ hanobení památníků holocaustu na břehu Dunaje v Budapešti. Za poslední týden se jedná už o třetí podobný případ. Policie podezřívá krajně pravicové extremisty.
Válku přežila v Londýně a s rodiči emigrovala do Spojených států. Za války prý netušila, že je židovkou. Dozvěděla se to až ve zralém věku, když byla v USA nominovaná na ministryni zahraničí, kterou se také stala. To je příběh Madeleine Albrightové.
Židé začínají slavit svůj tradiční svátek světel chanuku. Během osmi dní si připomínají obnovení bohoslužby v jeruzalémském chrámu po vyhnání řeckosyrských okupantů před více než dvěma tisíci lety. Chanuka vychází z legendy o oleji do svícnu, který stačil na jediný den, přesto vydržel hořet osm dní.