Zájemce očkuje primářka infekční kliniky ostravské fakultní nemocnice Lenka Petroušová. Potvrdila, že tam leží v těchto dnech se žloutenkou 8 lidí. Za celou dobu epidemie jich bylo už hodně.
Celkem 18 lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, nyní podléhá lékařskému dohledu nebo zvýšenému zdravotnickému dozoru, aby se předešlo dalšímu šíření nemoci.
„U zdravých lidí hepatitida E probíhá ve většině případů bezpříznakově. Nemoc může být velmi nebezpečná u pacientů, kteří užívají léčbu, která snižuje imunitu,“ říká hepatoložka Soňa Fraňková z IKEM.
Kromě oblečení, hygieny a dokladů by ale v tašce neměla chybět i cestovní lékárnička. Pak by také neměly chybět léky na vysokou teplotu, proti bolesti nebo střevním potížím.
Nemoc se podle libereckých hygieniků začala šířit v dubnu mezi bezdomovci a uživateli drog. Na přelomu srpna a září se žloutenka objevila i v nerizikových skupinách.
Nakažených pacientů žloutenkou na jižní Moravě opět přibylo. Za poslední týden hygienici evidují 21 nových pacientů. Od začátku letošního roku se v kraji vyskytlo přes 230 případů této nemoci "špinavých rukou". Kvůli žloutence začala dokonce jedna z brněnských samoobsluh prodávat pouze balené potraviny.
Epidemii žloutenky typu A na jihu Moravy se stále nepodařilo zastavit. V nemocnicích hospitalizovali dalších 17 nakažených. Minulý měsíc nově onemocnělo zhruba deset lidí týdně. Hygienici si proto myslí, že epidemie ještě není na svém vrcholu.