Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se v neděli zlepšila. Meteorologové odvolali stav regulace pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Smogová situace v této části regionu ale trvá dál.
Meteorologové doporučují lidem, aby omezili pohyb venku a zdrželi se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. „Rozptylové podmínky budou i nadále nepříznivé,“ uvedli.
Trumpův tým připravující předání moci má kromě toho připravené i další dekrety, které zmenší některých národních památek, což by mělo umožnit těžbu na některých místech, kde to dosud nebylo možné.
Dokud se v Indii nepodaří udělat zásadní změny, budou zprávy o katastrofálním stavu ovzduší přicházet na podzim každý rok. A svátek Díválí za to může jen v malé míře.
V opět vyostřené atmosféře se v kulturním domě v Dolní Lutyni na Karvinsku v pondělí nesla druhá veřejná prezentace týkající se plánované výstavby strategického průmyslového areálu.
Podle Lucie Hellebrandové se útlum Liberty projevil na hodnotách polétavého prachu. „Zhruba od srpna začaly hodnoty klesat a jsou nižší než v předchozích dvou letech,“ vysvětluje.
Lidské plicní buňky V Holešovičkách pět dnů simuloval mobilní toxický inkubátor. Obsahuje lidské plicní buňky. „Třeba od lidí nemocných, zdravých, různého věku, pohlaví, kuřáků,“ přibližují vědci.
Lesní požáry v Kanadě stále zuří na stovkách míst. V provincii Quebec, odkud vítr přinášel kouř do Spojených států, se podle Reuters hasičům dařilo dostávat pod kontrolu některé z největších ohňů.
Podle předběžné analýzy dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhly koncentrace znečišťujících látek nejnižších až druhých nejnižších hodnot za posledních deset let.
Tým Jana Topinky zkoumá, jak mohou ultrajemné prachové částice působit na rozvoj Alzheimerovy choroby. Jsou tak malé, že prostupují nejen z plic do krve, ale i do mozku přes čichovou tkáň.
Za nejpalčivější problémy ale Češi pokládají hromadění odpadů a znečišťování pitné vody. Odpovědělo tak 92 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
V českých médiích se v pondělí dočtete, že třetí nejznečištěnější ovzduší v celé Evropě mají podle španělských vědců v Karviné, píší Hospodářské noviny.
Velká část škodlivin se do vzduchu v Česku dostává z malých starých kotlů na dřevo nebo uhlí. Jsou mezi nimi i jemné prachové částice a benzoapyren. Ty mají negativní vliv na naše zdraví.
O tom, co Češi nejčastěji nakupují v době koronakrize, píše Mf Dnes. A Právo představuje nový počítačový program s názvem Pero. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Zastupitelé totiž koncem července řešili, zda severočeská obec dá pro letošní ročník všanc svoje pozemky. Po policejním šetření to ale Staňkovice zamítly.
Asijské státy se potýkají se znečištěným ovzduším, které způsobuje každoročně miliony předčasných úmrtí a tak i velké ekonomické škody. Řešením by mohla být přeměna bio odpadu na energii.
Milán se inspiroval současnou koronavirovou krizí a karanténou. Díky ní se znatelně zlepšila kvalita ovzduší v oblasti, která za normálního stavu patří k jedněm z nejhůře znečištěných v Evropě.
Největší elektrárny skupiny ČEZ vypustily do ovzduší dohromady přes 9 milionu tun oxidu uhličitého. Česko patří k největším znečišťovatelům ve spalování uhlí v EU.
Špinavý vzduch může za poruchy učení - informuje regionální Deník. Opírá se o vědce z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, kteří na tuto souvislost přišlí.
Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.
Oxidem dusičitým je nejvíce znečištěno ovzduší v Praze, konkrétně u křižovatky Sokolské a Ječné ulice v centru metropole. Místo patří mezi 18 lokalit s nejvyššími hodnotami znečištění v Česku.