Irák koupí 28 českých bitevníků L-159, většinu nových
Česká republika dodá Iráku 28 letounů L-159 v dvoumístné verzi. 24 letadel bude zcela nových, čtyři další z vlastnictví ministerstva obrany. Kontrakt má hodnotu zhruba jedné miliardy dolarů, v přepočtu 19,2 miliardy korun.
Nově vyrobené letouny by do Iráku měly dorazit zhruba do dvou let po podepsání kontraktu.
Jednání o prodeji letounů, které mají bojové i tréninkové využití, bylo klíčovým tématem současné návštěvy iráckého premiéra v Praze. Podle ministra obrany Alexandra Vondry obě strany o kontraktu vyjednávaly dva roky.
O prodeji českých bitevníků z Aera Vodochody Iráku mluvil ministr obrany Alexandr Vodnra na Rádiu Česko
„Je to výsledek dvouleté intenzivní práce, kdy na jedné straně Irák potřebuje své vlastní vzdušné síly, s Američany se před časem dohodl na nadzvukových letounech F-16 a poptával ještě letadla podzvuková, která se hodí k výcviku a jsou samozřejmě využitelná i k obranným účelům. A já jsem velmi rád, že se nakonec rozhodli pro naše L-159,“ řekl Vondra Rádiu Česko.
„Aero Vodochody vyšlo ve všech parametrech vstříc požadavkům náročného iráckého zákazníka,“ zdůraznil v Ozvěnách dne plukovník Pavel Bulant, ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování.
Kontrakt v hodnotě necelé miliardy dolarů má pomoct Iráku obnovit vojenské letectvo, zdecimované americkou invazí proti Saddámu Hausajnovi v roce 2003.
Čtyři starší letouny Irák podle Vondry pořizuje proto, aby mohl co nejdříve začít s výcvikem svých pilotů. „Předpokládáme, že první z těch použitých letadel bude dodáno zhruba 6 měsíců poté, co vstoupí v platnost kontrakt, a vlastně ve stejnou dobu může začít výcvik iráckých vzdušných sil, kterého se bude účastnit také Armáda České republiky,“ poznamenal ministr.
K výrobě nových strojů potřebuje Aero Vodochody podle Vondry zhruba dva roky času. Dodávky 24 nových bitevníků tak budou probíhat v rozmezí dvou až čtyř let.
Letouny L-159 Alca konečně našly kupce
Číst článek
Dohoda s Iráčany má podle našeho ministra obrany mimořádný význam i proto, že do budoucna by mohla zvýšit šance českých bitevníků na zahraničních trzích.
„Velmoc v oblasti Blízkého a Středního východu se rozhodla své letectvo vyzbrojit letounem L-159. Armáda České republiky nebude jediná, která by disponovala těmito letouny. Já nemám pochybnosti o tom, že ta zakázka má také svou referenční povahu,“ zhodnotil význam kontraktu ministr Vondra.
Iráčané koupí české bitevní letouny L-159. Hostem Ozvěn dne byl plukovník Pavel Bulant, ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování
Podobný názor vyslovil i plukovník Bulant: „Nejsme v současné době v té situaci, kdy jsme anoncovali, že nehodláme nadále prodlužovat agónii spočívající v tom, že jsme několik let ty stroje udržovali v jakémsi stavu, nyní je nabízíme na volném trhu. Takže věříme, že se podaří uplatnit mimo ČR a doufejme i Iráckou republiku.“
Vojenský analytik Lukáš Visinger ve Stalo se dnes upozornil, že důvodem proč pokusy o prodej L-159 doposud ztroskotaly, není to, že by šlo o nekvalitní letadlo.
„L-159 je naopak velmi kvalitní bitevník, který má výzbroj a elektroniku téměř na úrovni nadzvukové stíhačky. Takže to letadlo je na poměry ve své kategorii poměrně drahé a hodně uživatelů chce spíš levnější stroje," uvedl.
Prodej bitevníků L-159 okomentoval ve Stalo se dnes také vojenský analytik Lukáš Visinger
„V bitevnících L-159 je také spousta amerických součástek, včetně motoru, takže Američani musí každý export povolovat a v případech některých zemí to odmítli. Další věcí je, že velmoci nabízející konkurenční letadla mohou své nabídky podpořit různými investicemi, čemuž Aero a potažmo ČR nemůže konkurovat,“ přiblížil.
Pavel Bulant, ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, připomněl, že Československo bylo od počátku svého vzniku výrazným hráčem na poli zbrojní výroby.
„V období 20. a 30. let jsme se pohybovali na špici v této oblasti, v první desítce. Pak jsme tady měli 40 let jakéhosi experimentu, někteří hovoří o té době jako o exportním boomu, ale podle mě se jednalo především o replikaci zbrojních systémů vyvinutých v bývalém Sovětském svazu. Přesto jsme si uchovali jedinečnost v některých systémech,“ zdůraznil.