Meziroční inflace v Česku byla v březnu 2,7 procenta. Zdražily hlavně potraviny, zlevnily pohonné hmoty

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu meziročně vzrostly o 2,7 procenta, stejně jako v únoru. Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 procenta. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne. Podle statistiků zdražily zejména potraviny, naopak zlevnily pohonné hmoty.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Na meziroční růst cenové hladiny měly podle statistiků v březnu nadále největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V březnu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2,7 procenta. Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot. Benzin Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 35,25 Kč/l, což byla nejnižší cena od září roku 2021. Nafta se prodávala za 34,83 Kč/l, což bylo nejméně od listopadu loňského roku,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá.

Na meziroční růst cenové hladiny měly podle statistiků v březnu nadále největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.

21:34

Prokop: Český daňový systém je hloupý. Velké zdanění práce motivuje lidi pracovat načerno

Číst článek

Například ceny vajec stouply o 46 procent, čokolády a čokoládových výrobků téměř o 34 procent, másla a kakaa shodně zhruba o 27 procent, kávy o téměř 23 procent a polotučného trvanlivého mléka asi o 11 procent. Ovoce zdražilo rovněž o 11 procent a maso o necelá čtyři procenta.

V oddíle alkoholické nápoje, tabák se zvýšily ceny lihovin o 3,5 procenta, vína a piva o víc než procento a tabákových výrobků zhruba o osm procent. V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu asi o šest procent, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o necelá čtyři procenta, vodného a stočného zhruba o čtyři procenta a tepla a teplé vody o 4,5 procenta.

Naopak ceny elektřiny klesly o téměř pět procent a zemního plynu o 8,5 procenta. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb téměř o pět procent a ubytovacích služeb asi o osm procent.

Nižší ceny pohonných hmot

„Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v březnu působily ceny v oddíle odívání a obuv, kde klesly ceny oděvů o 1,5 procenta a obuvi o 5,4 procenta a ceny v oddíle doprava (pokles o 1,9 procenta),“ uvedli statistici. Ceny pohonných hmot a olejů byly v březnu meziročně nižší o 8,5 procenta.

Oproti loňskému březnu ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o 4,5 procenta.

Česko mohou zranit cla z vývozu automobilových dílů. Ostatní se nás dotknou spíš sekundárně, míní Kupka

Číst článek

Meziměsíčně stouply především ceny vajec o téměř 16 procent, ovoce o necelá tři procenta, drůbežího masa o dvě procenta a nealkoholických nápojů o procento. Naopak levnější byly oproti únoru máslo, a to o asi osm procent, a zelenina zhruba o procento.

V oddíle doprava klesly ceny pohonných hmot a olejů asi o tři procenta, zlevnily i dovolené. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,2 procenta.

Statistici dnes zveřejnili také informace o únorovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Proti lednu se ceny vývozu zvýšily o 0,2 procenta a ceny dovozu klesly o 0,3 procenta.

„Značný meziroční růst zaznamenaly především ceny elektřiny, které ve vývozu rostly o více než 50 procent a v dovozu o více než 60 procent,“ uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu statistického úřadu. V meziročním porovnání tak v únoru vzrostly vývozní ceny o 2,1 procenta a dovozní ceny se zvýšily o 2,2 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme