Počasí přeje kůrovcům, lesníci se bojí kalamity

Lesy České republiky, státní podnik, varují před rozsáhlou kůrovcovou kalamitou. Nebezpečí je prý vůbec jedno z největších v historii. Důvodem jsou teplé počasí a větrné kalamity v uplynulých letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec

Kůrovec | Foto: Bukwood Network

"Orkán Kyrill, Emma a následně v loňském roce i Ivan. Navíc to byly roky dlouhodobě srážkově podprůměrné a teplotně nadprůměrné. To jsou všechno faktory, které kůrovci vyhovují," řekl Ladislav Půlpán z Lesů České republiky.

Státní podnik, který hospodaří na polovině lesů v zemi, proto letos rozmístil rekordní počet feromonových lapačů a lapáků - celkem 430 tisíc kusů. Věří, že tak kalamitě předejde.

Kůrovci jsou brouci, kteří se živí lýkem napadeného stromu. Při jejich přemnožení začínají postižené stromy usychat a musí se pokácet. Loni se u nás zpracovalo více než dva miliony metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva.

Přečtěte si také:
Lesníci se obávají kůrovce
Využití entomopatogenních hub v boji proti kůrovci
František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava
Správa NPŠ zveřejnila odhad vývoje kůrovcové kalamity v letošním roce
V lesích hrozí kůrovcová kalamita
Boj s kůrovcem na Vysočině
Letos má být na Šumavě větší populace kůrovce než loni
Jak se vypořádat s kůrovci

Igor Maňour, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme