Slovenská vláda může od prosince zestátňovat
Slovenský prezident Ivan Gašparovič dal zelenou vládě premiéra Róberta Fica, který chce zestátňovat některé důležité firmy. Podepsal takzvaný zákon o strategických podnicích. Norma umožňuje vládě, aby koupila firmu, která má víc než pět set zaměstnanců.
A to bez ohledu na to, zda se to majitelům líbí nebo ne. Zákon vzbudil bouři nevole mezi podnikateli. Kritizují ho dokonce i ti, kteří s vládou zatím raději táhli za jeden provaz nebo se k ničemu nikdy veřejně nevyjadřovali.
Pro vládu Róberta Fica je zmiňovaný zákon zřejmě tak důležitý, že ani protesty vlivných manažerů nezabraly, což potvrzuje spolupracovník ČRo na Slovensku Lubomír Smatana: "Zmínění manažeři nejsou žádná ořezávátka. Jsou to zpravidla ředitelé firem, na kterých stojí celá ekonomika Slovenska. Za zmínku stojí, že je to vůbec poprvé, co se proti premiérovi postavili," uvedl Smatana.
Slovenská vláda chce zestátnit podniky v konkurzu. Téma pro zpravodaje ČRo na Slovensku Lubomíra Smatanu.
Překvapujícím faktem je i to, že proti normě byli i někteří odboráři.
Zásadní výhrada spočívá v tom, že když firma kvůli finančnímu problému skončí v konkurzu, bude mít ze zákona předkupní právo právě stát. Otázkou zůstává, co bude vláda s takovými subjekty zamýšlet. "Patrně s nimi bude dál spekulovat nebo je sama řídit. Ze zmíněných podniků ale nesmí být propuštěný jediný zaměstnanec."
"I konkurzní správce bude mít ze zákona uloženo, že nesmí docházet k neodůvodněnému hromadnému propouštění zaměstnanců, a to z důvodu zachování výroby," upřesnil Smatana.
Kšeft pro vládu
Zmíněná opatření ale jdou spíš proti logice věci, podle mnohých je legislativně impotentní a ukázal, že Róbert Fico stojí na straně dělníků a zaměstnanců vůbec.
Jasným adeptem uvedení zmíněného zákona v praxi jsou Chemické závody Nováky, kvůli kterým zřejmě zákon vznikl. Společnost totiž dostala pokutu od Evropské komise za kartelovou dohodu a je v konkurzu. Z tohoto důvodu jsou ohrožené asi dva tisíce zaměstnanců.
Kritiky navíc straší, že vláda problémy takovýchto společností draze vyřeší za peníze daňových poplatníků, a pak následně podnik prodá. "Třetí subjekt na tomto obchodu slušně vydělá, ale rozhodně ne daňoví poplatníci," domnívá se Smatana.