Etnické minority trpí únavovým syndromem

Dřívější studie prezentovaly chronický únavový syndrom jako typické onemocnění bílé střední třídy. Britští vědci však zjistili, že více jsou ohroženi příslušníci etnických minorit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedním ze symbolů britského hlavního města je věž s hodinami Big Ben

Jedním ze symbolů britského hlavního města je věž s hodinami Big Ben | Foto: European Commission Audiovisual service

Chronický únavový syndrom se projevuje naprostým vyčerpáním, které postiženému člověku prakticky znemožňuje normální život. Někdy se navíc přidružují poruchy paměti a koncentrace. Vědci z Londýnské univerzity sledovali výskyt tohoto onemocnění ve dvou velkých britských městech – Londýně a Manchesteru. Data získaná od více než 4 000 lidí ukázala, že průměrné riziko rozvoje chronického únavového syndromu je 2,3 % a po dosažení 35. roku života stoupá o 2 %. S vysokým rizikem onemocnění studie spojila především deprese a úzkost. Optimisticky vyznívá skutečnost, že i mírné tělesné cvičení riziko významně snižuje.

Mezi hlavní rizikové faktory patří sociální status a kulturní i etnické pozadí. Výskyt chronického únavového syndromu byl nejvyšší nikoli mezi přepracovanými dobře situovanými manažery, ale mezi lidmi, kteří mají problémy s bydlením a financemi nebo těžkosti v rodinách a kterým se nedostává společenské podpory. Riziko také zvyšují různé formy diskriminace. Chronickou únavou jsou proto daleko víc než bílá britská populace ohroženi příslušníci etnických menšin z Pákistánu, Indie a Karibiku. Nejvíce – avšak tiše – podle vědců trpí především lidé z pákistánské komunity žijící ve Velké Británii.

Zdroj: BMC Medicine

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme