Na Sardinii slaví 105. narozeniny členka nejstarší rodiny na světě
Italský ostrov Sardinie je pověstný tím, že se tam lidé dožívají požehnaného věku. Překročení magické hranice sta let není ničím neobvyklým. Dnes slaví své 105. narozeniny Sardka Consolata Melis. Zápis do Guinnessovy knihy rekordů navíc před několika málo dny oficiálně potvrdil, že její rodina je nejstarší žijící rodinou na světě. Mezi devíti sourozenci si rozdělují celkem 818 let a 205 dnů, což je v průměru téměř 91 let.
Rodina paní Consolaty je zřejmě skutečně nejstarší na světě. Komisaři Guinnessovy knihy rekordů prováděli výzkum na všech pěti kontinentech po dobu dlouhých sedmi let a z jejich zjištění vyplývá, že rodina Melis má skutečně přesně řečeno „nejvyšší věkový průměr rodiny na světě“.
Po dnešní oslavenkyni paní Consolatě následují další sourozenci ve věku 99, 97, 93, 91, 89, 86, 81 let a nejmladšímu benjamínkovi Mafaldě je pouhých 78.
Spolupracovnice Radiožurnálu v Itálii Lucie Chvojková mluví o nejstarší rodině na svět ve Večerním Radiožurnálu
Paní Consolata, které nikdo neřekne jinak než teta Cinda. má 14 dětí, z toho 9 žijících, 24 vnoučat, 25 pravnoučat a je trojnásobnou a brzy už čtyřnásobnou praprababičkou. Rodina Melis se opravdu špatně počítá. Nejužší rodinný kruh má totiž dohromady 180 členů.
Ostrov Sardinie je vyhlášený dlouhověkostí. V oblasti Oliastra ve vnitrozemí, kde žije i rodina Melis, existuje universita „A kentu annos“, která se ve spolupráci s americkými vědci zabývá výzkumem DNA Sardů, kteří překonali věkovou hranici 100 let. Vzorky jejich DNA tu uchovávají i pro další výzkumy v budoucnu. Aktuálně žije na Sardinii 370 lidí, kterým je více než 100 let, což je 23 stoletých na 100 000 obyvatel.
Vědci zatím odpověď na tajemství dlouhověkosti hledají marně. Zcela jistě ale na zdraví Sardů působí blahodárně středomořské mírné klima, životní styl s minimem stresu a v neposlední řadě také domácí a středomořská strava, ve které nechybějí olivový olej, víno, hodně luštěnin, ovoce a zeleniny.
Nedaleko od vesničky paní Consolaty je vojenská základna Quirra, která prováděla po desetiletí vysoce rizikové pokusy se zbraněmi s práškovým uranem. Ty v okolí způsobily zvýšený výskyt onemocnění rakovinou a bohužel i narození velkého počtu dětí s malformací některé části těla. Je proto těžko uvěřitelné, že nejstarší rodina na světě žije kousek odsud. Guinessovy rekordy ale koneckonců jsou charakteristické tím, že překvapují a šokují.
Dlouhověkost Sardů příznivě ovlivňuje skutečnost, že tu staří lidé většinou nejsou odkládáni do domova důchodců a zůstávají součástí rodiny, ve které mají své role a na jejím chodu se také v rámci svých možností aktivně podílejí. A cítí se být milováni.
Obyvatelé Sardinie téměř nechodí k lékaři. Návštěvu lékaře napočítají často na prstech jedné ruky. Své neduhy řeší nejčastěji bylinami a tradiční lidovou medicínou.