Nakazil člověka rostlinný virus?
Může rostlina nakazit člověka nějakým virem? Odpověď zní ne, protože se vždycky zdálo, že rostlinné viry nemohou nakazit živočichy a naopak. Nová studie ale toto tvrzení znejisťila.
Francouzští výzkumníci ze Středomořské univerzity se domnívají, že člověku může způsobovat určité potíže tyčinkovitý RNA virus mírné skvrnitosti papriky (Pepper mild mottle virus, PMMoV). Jeho ribonukleovou kyselinu vědci našli ve stolici 7 % testovaných lidí. A právě tito lidé uváděli, že často trpí mírnými horečkami, bolestmi břicha a svěděním. Ve skupině, která virovou RNA ve stolici neměla, podobné příznaky popisovalo mnohem menší procento lidí. Virus vědci našli také v celé řadě potravinových produktů, takže o tom, jak se do střev dostává, nemají žádné pochybnosti.
Otázkou ale je, jestli virus mírné skvrnitosti papriky skutečně může člověku způsobit nějaké nepříjemnosti. Možnost, že by přímo infikoval lidské buňky, je nepravděpodobná. Virus by totiž musel rozeznat některý z povrchových receptorů, které jsou u lidských buněk zcela jiné než u těch rostlinných. Není ale vyloučené, že se do buněk dostává samotná virová ribonukleová kyselina. Ta by teoreticky mohla ovlivňovat buněčné pochody mechanismem RNA interference, který „vypíná“ určité geny prostřednictvím krátkých úseků RNA.
Zdroj: New Scientist, PLoS ONE