Oční lékaři v Karlových Varech provedli světově unikátní operaci umělé rohovky

Oční lékaři v Karlovarské krajské nemocnici provedli světově unikátní operaci - implantaci relativně nové umělé rohovky. Výjimečnost zákroku tohoto typu, který se sice v některých nemocnicích provádí, byla ve zvoleném chirurgickém postupu operace. Díky němu se karlovarské zařízení stalo prvním na světě, které tuto techniku použilo. První pacientkou byla Judita Šiňanská z Chebu. Posledních 15 let neviděla téměř nic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka - těsně před koncem zákroku

Operace oka - těsně před koncem zákroku | Foto: Petr Kološ

Operací se Juditě Šiňanské změnil život. „Neskutečná radost nad tím, že si v obchodě můžu přečíst cenovky, že vidím na vnoučata, že jim můžu přečíst pohádku,“ neskrývá dojetí pacientka, která byla vůbec první metodou na světě v nemocnici v Karlových Varech odoperována.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž KV-světová oční operace.mp3

Judita Šiňanská podstoupila před 12 lety 5 transplantací oční rohovky na levém oku za rok a ani jedna nebyla úspěšná. Pravé oko se už lékaři ani netroufali léčit. Poslední tři roky jí říkali, že její stav je beznadějný a zřejmě jí už není pomoci. Pak ale přišla nabídka primáře karlovarského očního oddělení Pavla Studeného. Pacientka váhala jen týden a vyplatilo se. Pravé oko jí dovolilo podívat se zase zpátky na svět kolem sebe:

„Druhý den ráno jsem si troufla podívat se do novin. Neměla jsem s sebou nic jiného, než televizní program,“ říká pacientka.

Na unikátní postup při operaci přišel tým očního oddělení Karlovarské krajské nemocnice. Lékaři zákrokem spojili několik dosud používaných metod.

„Použili jsme vibrující diamantový nůž, kterým jsme vytvořili jakousi kapsu, do které jsme vložili umělou rohovku a ta část povrchní, zkalená, je následně odstraněna,“ říká primář Pavel Studený.

Zákrok je 'rychlý, jednoduchý, levný'

Hlavní výhodou tohoto postupu je rychlost zákroku, trvá asi 15 minut, také jednoduchost a nízká cena. Navíc použitím nového typu rohovky odpadají i dřívější rizika pro pacienty - infekce a krvácení. Díky novému postupu dostávají stejně nemocní pacienti, jako je Judita Šiňanská, šanci opět vidět.

„Chystáme další tři pacienty, které jsme už konzultovali s americkým výrobcem umělé rohovky a kteří už byli schváleni pro tuto operaci, nicméně jsme určitým způsobem opatrní, chceme znát výsledky od prvních pacientů a pak tuto operaci nabídneme dalším kandidátům,“ dodává primář Studený.

I když je operační postup zvolený týmem primáře Pavla Studeného levnější než jiné metody, stále jde o nákladnou záležitost. Jen umělá oční rohovka stojí 70 tisíc korun. Operace zatím hradí její výrobce. O platbách za tento výkon bude třeba jednat se zdravotními pojišťovnami.

Andrea Strohmaierová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme