Kritik policejní reorganizace Komárek dočasně přišel o výsluhu. 'Jednoznačná pomsta,' tvrdí Šlachta
Ministerstvo vnitra v čele s Milanem Chovancem z ČSSD dočasně odebralo výsluhu kritikovi policejní reorganizace Jiřímu Komárkovi. Radiožurnálu to potvrdily dva zdroje z bezpečnostní komunity. Důvodem je, že bývalého šéfa ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiřího Komárka nedávno obvinila generální inspekce ze zneužití pravomoci. Ještě jako policista totiž veřejně řekl, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z brutálního úniku informací.
Mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel to nechtěl komentovat. „Ke konkrétním případům se nebudeme vyjadřovat. Obecně platí, že pokud je někdo obviněn z trestného činu z doby, kdy byl příslušníkem bezpečnostního sboru, je mu v souladu se zákonem pozastaveno vyplácení výsluhového příspěvku,“ napsal.
Komárek informaci potvrdil. Myslí si, že obvinění i následné odebrání renty souvisí s tím, že veřejně vystupoval proti reorganizaci.
„Já bych spíše řekl, že se jedná o snahu jakéhosi dokazování moci a síly těm, kteří se postavili proti reorganizaci policie. O snahu znemožnit těm lidem další pracovní uplatnění a dostat je do finanční tísně,“ říká Komárek.
Mluvil o 'brutálním úniku informací.' Teď čelí exdetektiv Komárek obvinění ze zneužití pravomoci
Číst článek
Důkazy pro to prý nemá, ale svědčí o tom podle něj i okolnosti, za jakých mu generální inspekce předala obvinění ze zneužití pravomoci.
„Někdy v průběhu měsíce února 2017 se v médiích objevila informace, že bych měl k 1. 3. letošního roku nastoupit na finanční ředitelství. 28. 2 mne opakovaně v místě bydliště hledali příslušníci GIBS ze Zlína, kteří tvrdili, že jedou okolo. Když mě potom pozdě večer opravdu doma zastihli a předali mi sdělení obvinění, opět tvrdili, že vlastně zase jedou okolo, a tak se stavili. Normálně by mi sdělení obvinění mohli poslat poštou nebo mě předvolat na jejich služebnu. Já jsem přesvědčen o tom, že ti příslušníci prostě dostali pokyn mi sdělení obvinění co nejdříve doručit a zajistit tak to, že jako stíhaný nebudu moci nastoupit do státních služeb. Osobně jsem přesvědčen, že tyhle nestandardní a i podle mne nelegální aktivity GIBS po ní někdo požaduje,“ míní Komárek.
Je to pomsta, říká Šlachta
Komárek odešel od policie loni, stejně jako jeho tehdejší nadřízený Robert Šlachta. Oba dva to vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová. O účelovosti mluví Šlachta dodnes.
„Je to jednoznačná pomsta za to, že jsme vystupovali proti reorganizací policie. Podle mého názoru je to smutná zpráva, protože pan Komárek sloužil u policie řadu let a během toho čelil korupčním nabídkám. Teď se dostává do existenčních problémů. Oproti tomu lidé, kteří jsou zodpovědní za reorganizaci, berou podle médií statisíce,“ říká Šlachta.
Naráží tím na to, že jeden z klíčových autorů policejní reformy a exnáměstek na Policejním prezidiu Zdeněk Laube bere rentu 51 tisíc korun, která je srovnatelná s důchodem bývalého prezidenta Václava Klause. K tomu pobírá plat jako šéf inspekce České pošty. Kromě toho také radí ministrovi vnitra Milanu Chovancovi z ČSSD. Nedávno deník Mladá fronta upozornil, že si tím celkem si za období od září do června může přijít na 450 tisíc korun. (Více ZDE).
Ministerstvo vnitra nicméně striktně odmítá, že by smlouvy i práce na České poště jakkoli souvisely s jeho rolí v policejní reformě.
„Váš dotaz směšující odměnu pana Laubeho za jeho činnost na ministerstvu vnitra s policejní reorganizací je hrubě manipulativní,“ popřela pro deník Mladá fronta jakoukoli souvislost mluvčí resortu Lucie Nováková. Laube s médii dlouhodobě nekomunikuje.
Postupuje generální inspekce nezákonně?
Komárek v současné době pracuje na generálním finančním ředitelství. Zřejmě ale bude brzy postaven mimo službu, až na úřad oficiálně přijde dokument o tom, že je trestně stíhán. Mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová říká, že konkrétní případ komentovat nemůže.
„Obecně mohu říct, že se státní zaměstnanec zprostí výkonu služby na základě usnesení o zahájení trestního stíhání pro úmyslný trestný čin nebo trestný čin proti pořádku ve věcech veřejných z nedbalosti. Zproštění trvá až do skončení trestního stíhání,“ vysvětluje Petlachová.
Komárka Generální inspekce obvinila ze zneužití pravomoci na konci února. A to na základě trestního oznámení pro podezření na zneužití pravomoci a pro pomluvu, které podal na Komárka přímo policejní prezident Tuhý. Že by se Komárek dopustil pomluvy, se ale nakonec neprokázalo. Například kontrola nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ukázala, že vyšetřování takzvaného úniku, který se nakonec neprokázal, bylo zcela v pořádku.
S obviněním ale bývalý elitní policista Komárek nesouhlasí. Navíc je přesvědčen, že generální inspekce postupuje nezákonně.
„Vidím problém v tom, že GIBS o mém obvinění, podle mne nezákonně, informovala ministerstvo vnitra a sdělila i to, z čeho jsem byl obviněn. V trestním řádu nikde nenajdete ustanovení, které by GIBS k takovému postupu opravňovalo. Je paradoxní, že mne GIBS stíhá za to, že jsem měl vyzradit skutečnosti z trestního řízení, a sama poskytuje informace o mém stíhání podle mě neoprávněným stranám. A podotýkám, že já jsem o policejním prezidentovi mluvil v souvislosti s kauzou, která již byla odložena, zatímco GIBS poskytuje informace neoprávněným stranám z živého trestního řízení,“ uvedl Komárek.
Byla to ztráta času, hodnotí vyšetřovací komisi kritik policejní reorganizace
Číst článek
Mluvčí generální inspekce Radka Sandorová jeho slova původně nechtěla komentovat s tím, že se GIBS k probíhajícím případům nevyjadřuje. Posléze ale uvedla, že inspekce postupuje zákonně. „Z uvedených důvodů se tvrzení pana Komárka, týkající se údajných nezákonných postupů, nezakládá na pravdě a poškozuje tak dobré jméno Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ napsala v tiskové zprávě.
„Samozřejmě i nadále platí, že Generální inspekce bezpečnostních sborů k probíhajícím trestním řízením komentáře neposkytuje. V této trestní věci si právo na poskytnutí informací vyhradil státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze.“
Okolnosti reorganizace vyšetřovala i sněmovní vyšetřovací komise. Ta nakonec konstatovala, že cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit Roberta Šlachtu či omezit vyšetřování některých kauz.
Nicméně na druhé straně sněmovní komise konstatovala, že vedení policie v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo.
„Předběžné věcné konzultace k reorganizaci minimálně na úrovni vedení dotčených útvarů a státního zastupitelství by však byly vhodné a žádoucí,“ stojí v závěrečné zprávě. Poslanci to označili za nedostatečné manažerské řízení ze strany Laubeho. Rychlost reformy a minimální konzultace pak podle poslanců umožnily spekulace a pochybnosti, které se začaly objevovat. Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci.