Aukce kmitočtů v pásmu pro datové sítě: čtyři zájemci zaplatí dohromady přes miliardu korun

Aukce kmitočtů v pásmu 3,7 GHz pro mobilní sítě vynesla 1,015 miliardy korun, což je sedminásobek vyvolávací ceny. V měsíc trvající soutěži uspěli stávající mobilní operátoři O2 a Vodafone a další zájemci Nordic Telecom a PODA. T-Mobile kvůli vysoké ceně odstoupil. Vyplývá to z informací ČTÚ a T-Mobilu.

Praha (Aktualizováno: 17:59 11. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon

Mobilní telefon | Foto: Fotobanka RGBStock

Český telekomunikační úřad v aukci nabídl celkem pět frekvenčních bloků. Dva bloky získal Nordic Telecom spolu s finančním partnerem J&T Private Equity Group, ostatní úspěšní uchazeči koupí po jednom bloku v ceně 203 milionů Kč. Kmitočty v pásmu 3,7 GHz jsou zejména vhodné pro budování vysokokapacitních mobilních datových sítí FWA a budoucí rozvoj sítí 5. generace.

"Výsledek úspěšné aukce ukazuje, že se telekomunikační trh orientuje na poskytování datových služeb, které jsou páteří fungující digitální ekonomiky. Aukce je pro dva zájemce využitou vstupenkou na tento segment telekomunikačního trhu. Dlouhodobě říkáme, že větší konkurence v tomto sektoru je jedním z předpokladů pro zvyšování kvality poskytovaných služeb," uvedl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Padly telefonní hranice. U všech tuzemských operátorů zaplatíte v EU stejně jako doma

Číst článek

T-Mobile přestal podle svého sdělení dražit kmitočty kvůli nepřiměřeně vysoké ceně nabízeného spektra a podmínkám aukce, které by operátora donutily vybudovat síť FWA, kterou už nyní vlastní a provozuje na jiných kmitočtech. Podmínkou aukce pro dražitele je využití frekvenčního spektra pro vybudování sítě na technologii FWA a pokrytí Česka touto sítí v rozsahu 40 procent malých obcí do 5000 obyvatel, respektive 45 procent středně velkých obcí do 10.000 obyvatel.

"T-Mobile však tuto technologii letos spustil na jiných frekvencích, investuje do jejího rozvoje a úspěšně ji nabízí svým zákazníkům jako službu Pevný internet vzduchem s rychlostí připojení až 100 Mb/s," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Vedle T-Mobilu frekvence nevydražila ještě firma Suntel Net.

Válka nizozemských operátorů. Zákazníkům nabízí neomezený internet po EU i streamování hudby zdarma

Číst článek

Sítě 5G slibují přenosové rychlosti v řádu jednotek Gbit/s, což je výrazně více, než dokáže nyní využívané LTE. V současnosti ale ještě neexistuje mezinárodně přijatý standard pro jejich parametry a koncová zařízení. S jeho přijetím se počítá v roce 2018 nebo 2019. První komerční sítě operátoři oznámili na rok 2020.

Další velkou aukci chystá úřad zřejmě na rok 2019 nebo 2020, kdy by mohl nabídnout frekvence z tzv. druhé digitální dividendy. Kmitočty z pásma 700 MHz uvolněné po přechodu televizního vysílání na standard DVB-T2 by si opět měli rozdělit mobilní operátoři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme