Šance, že na trh vstoupí nový operátor, je teď prakticky nulová. Klíčové frekvence v pásmu 700 MHz totiž získala společnost T-Mobile za vyvolávací cenu. Nikdo z nováčků o ně neměl zájem.
Český telekomunikační úřad v pátek uvedl, že z původních sedmi zájemců v aukci nakonec uspělo pět, neuspěly firmy Poda a Sev.en Innovations. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun.
Podle firem jsou vyhlášené podmínky aukce protiprávní. Vadí, že jim úřad nastavil nízký limit na vydražení kmitočtů, a pravidla, za kterých musí případné nové operátory pustit do svých sítí.
Rakouský operátor A1 Telekom Austria zaslal českému telekomunikačnímu úřadu připomínky k návrhu podmínek nadcházející dražby frekvencí pro 5G síť. Stávající operátoři podmínky aukce kritizují.
Vnitro mělo původně podle usnesení vlády „cílové řešení“ představit do konce října. Do konce listopadu pak měly být už jasné parametry výběrového řízení. Obojí se nyní odkládá.
V Česku zatím nebude čtvrtý mobilní operátor. Rozhodla o tom dnes skončená aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě. Frekvence vydražili stávající operátoři Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Aukce přinese v příštím roce do státního rozpočtu přes osm a půl miliardy korun.
Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE platí. Městský soud zamítl návrh Telefóniky na předběžné opatření, v němž operátor napadl některé podmínky soutěže vyhlášené Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ). Aukce začne podle plánu 11. listopadu.
Český telekomunikační úřad rozhodne, kteří účastníci aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE splnili všechny podmínky. Do aukce se přihlásilo celkem pět společností. Kromě současných operátorů T-Mobile, Vodafone a Telefónica to jsou firmy Sazka Telecommunications (dříve Tasciane) a Revolution Mobile (dříve PPF Mobile Services).
Celkem pět zájemců se k dnešnímu dni přihlásilo do opakované aukce kmitočtů pro rychlou mobilní síť LTE. Uvedl to Český telekomunikační úřad. Mezi přihlášenými jsou všichni tři stávající operátoři, naopak chybí finanční skupina PPF.
Na mobilním trhu bude zřejmě větší konkurence. Opakovaná aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě přinese nového operátora. Těm stávajícím se to ale příliš nelíbí. Český telekomunikační úřad dnes zveřejní, jak se s jejich připomínkami vypořádal. Aukci na jaře regulátor zrušil.
Pokažená aukce kmitočtů pro vysokorychlostní internet bude stát šéfa Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka místo. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba nepodpoří na vládě prodloužení jeho mandátu. Dvořák mu prý dostatečně nevysvětlil, proč aukci mobilních frekvencí zastavil a tento krok ani neprojednal s vládou.
Český telekomunikační úřad formálně zahájil aukci kmitočtů pro nejmodernější technologii LTE. Na svém webu zveřejnil i její podmínky. Přihlášky do aukce o uvolněné kmitočty pro rychlé mobilní sítě v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz budou přijímány až do 10. září. Kdo kmitočty získá, by se mělo rozhodnout na konci listopadu. Přidělovat je ČTÚ začne zřejmě v lednu 2013.
Zájemci o kmitočty pro rychlejší mobilní síť se mohou hlásit do aukce. Český telekomunikační úřad totiž zveřejní podmínky výběrového řízení. Cílem přidělování kmitočtů je nejen rozjezd 4G sítě, ale i případný vstup nového operátora.
Český telekomunikační úřad dnes zahájil výběrové řízení na kmitočty pro mobilní sítě nové generace. V Česku se tak otevírá cesta pro vstup čtvrtého mobilního operátora. Vyvolávací cena všech nabízených kmitočtů je asi devět miliard korun. Konkrétní podmínky aukce by měl úřad upřesnit zítra.