Bulhaři by mohli platit eurem v roce 2013

Bulharsko hodlá přijmout euro v roce 2013. Vyplývá to z prohlášení ministra financí Simeona Djankova, podle kterého země požádá o možnost navázat kurz levu na euro počátkem příštího roku. Polský plán počítá se zavedením eura v roce 2014 a nebo 2015.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince Euro

Mince Euro | Foto: Evropská komise

Ačkoliv je nyní bulharská ekonomika pod výrazným tlakem, podle analytika společnosti Patria Davida Marka by země mohla být při plnění podmínek spojených se vstupem do eurozóny úspěšná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s analytikem Davidem Markem na Rádiu Česko

"Bulharsko má inflaci prakticky na nule, stejně tak v předchozích několika letech dosáhlo rozpočtových přebytků. Nyní se státní finance přehouply do deficitu, ale velmi mírného. Stejně tak veřejný dluh je velmi nízký, kolem 15 procent HDP," vysvětlil Marek.

Připomněl, že Bulharsko mělo dlouhodobě ambice přijmout euro co nejrychleji po vstupu do Evropské unie. Včerejší prohlášení ministra financí Djankova tedy podle Marka není jen pokusem uklidnit investory.

"Není to opatření, které by mělo vzkazovat finančnímu trhu nějakou jinou informaci než to, že Bulharsko si stojí za svým cílem, o který usiluje dlouhodobě, a to je co nejrychleji vstoupit do eurozóny," doplnil analytik.

Euru v Polsku a Česku brání hluboké deficity

Polsko by se podle viceguvernéra národní banky Witolda Kozinskiho mohlo stát členem eurozóny o rok a nebo dva později než Bulharsko. Přesné načasování Varšava zveřejní na počátku příštího roku."

Jak ale upozornil David Marek, polský plán bude obtížnější. Důvodem je špatný stav státních financí: "Rozpočtový schodek letos dosáhne více než šesti procent HDP, což je více než dvojnásobek toho, co musí země splnit, aby mohla být přijata za člena eurozóny."

Podobný problém jako Polsko má i Česká republika, která zatím termín přijetí eura nestanovila. "V českém případě je situace bohužel natolik jednoduchá, že není potřeba řešit otázku načasování. Naše státní finance nám nedovolují uvažovat o vstupu do eurozóny v jakémkoliv dohledném horizontu. Bez návrhu reformy veřejných financí nemá smysl ani uvažovat o tom, kdy budeme platit eurem," podotkl Marek.

Martin Hromádka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme