Česká firma se bude v Singapuru podílet na rozvoji nových technologií
Malá česká firma Nafigate má úspěch ve světě. Společnost sídlící v Praze se zaměřuje na výzkum a aplikace technologie nanovláken a mimo jiné provozuje i mezinárodní portál, který je právě na nanovlákna zaměřený. Teď získala partnery v Singapuru.
Společně se budou podílet na vývoji nanovlákenných membrán pro úpravu vody a inteligentních obalů vyrobených z biopolymerů. Tato ‘membránová destilace‘ je postavena na nanovlákenné membráně, která umí výrazně zlevnit náklady na přípravu pitné vody.
A společně s jihovýchodními partnery by měla firma Nafigate připravit prototyp filtrační jednotky, která bude běžně nabízena na trhu. Jeden ze tří partnerů, které firma získala, má dominantní postavení v Číně, takže usnadní prodej nanovlákenných membrán na jednom z největších trhů.
Pražská společnost hledala partnery v Singapuru nejen kvůli blízkému čínskému trhu. Singapur je bránou do Jihovýchodní Asie a zároveň začíná konkurovat americkému Silicon Valley, pokud jde o koncentraci vyspělé technologie a jejího využití. Právě proto se agentura českého ministerstva průmyslu a obchodu Czech Invest při svých projektech s názvem Czech Accelerator zaměřila kromě Ameriky, Švýcarska nebo Izraele také na Singapur.
Inteligentní obaly z biopolymerů
Firma Nafigate bude právě v Singapuru spolupracovat i na vývoji inteligentních obalů vyrobených z biopolymerů se Singapurskou národní univerzitou. Biopolymery vznikly v České republice, konkrétně v Centru materiálového výzkumu při Fakultě chemické Vysokého učení technického v Brně.
Mohou se zpracovat do formy nanovláken, což otevírá široké spektrum aplikací nejen v medicíně, ale také v zemědělství nebo v obalovém průmyslu. A právě posledně dvě jmenovaná odvětví mají v Jihovýchodní Asii opravdu velkou šanci na uplatnění.
Projekt Accelerator je programem ministerstva průmyslu, přesněji řečeno jeho Agentury Czech Invest, který chce pomoci českým technologicky inovativním firmám proniknout na zahraniční trhy a eventuelně získat partnery. Nabízí zdarma kancelář, informace o místních firmách, kontakty, v některých případech i zprostředkování schůzky s možnými partnery.
Tento program se zaměřuje na místa, kde se technickým inovacím právě teď daří. Jde o oblasti Silicon Valley, Boston, Izrael, Švýcarsko a Singapur.