Čínští milionáři utíkají ze země, hledají lepší podmínky k životu
Čínští milionáři se stále častěji stěhují do zahraničí. Podle zveřejněného průzkumu se chystá odejít až polovina bohatých Číňanů. To vyvolává obavy i v nejvyšších politických kruzích.
Každý rok vydává magazín Chu-žun seznam nejmajetnějších Číňanů a pravidelně se jejich počet zvyšuje. V současnosti už v nejlidnatější zemi světa žije přes jeden milion osob, jejichž nabyté jmění dosahuje nejméně 10 milionů jüanů, což je v přepočtu téměř 30 milionů korun.
Jen v největším čínském městě Šanghaji jich je na 130 tisíc a 350 z nich jsou dokonce miliardáři.
Zveřejněná čísla by určitě potěšila i místní úřady, znamenají totiž příliv finančních prostředků v podobě daní a dalších odvodů do státní či obecní kasy, opak je ovšem pravdou.
Celá polovina nejbohatších Číňanů totiž hodlá odejít do zahraničí, 14 procent z nich už dokonce vystěhování začalo vyřizovat. To vyvolává obavy nejen na lokální úrovni, ale i v nejvyšších politických kruzích.
V současnosti je na útěku na čtyři tisíce úředníků, z nichž každý se v průměru obohatil částkou 300 milionů korun. Mnohým ještě není ani 40 let, přičemž stejně majetným Američanům nebo Evropanům je v průměru o patnáct let více.
Důvodů je několik
Důvodů k takovému masivnímu exodu je navíc hned několik. Mezi nejčastěji zmiňované patří zajištění kvalitnějšího vzdělání pro děti, lepší zdravotní péče i vidina bezstarostného života.
Mnozí zároveň neskrývají strach o bezpečnost svou i nabytého majetku. Děsí je i zhoršující se stav životního prostředí, rostoucí náklady a daně a v neposlední řadě i hrozba vyplývající z rozšiřující se propasti mezi bohatými a chudými.
V této souvislosti je ovšem potřeba říci, že řada ze zbohatlíků přišla k majetku nepoctivě. Jde především o různé stranické funkcionáře nebo vedením komunistické strany dosazené ředitele státních podniků.
Braní úplatků je totiž nejrozšířenějším nešvarem v celé ČLR, přestože za korupci hrozí i trest smrti.
Podobně časté jsou i případy daňových podvodů. Sice už za ně od letošního roku nehrozí kulka nebo smrtící injekce, pachatele ovšem čeká vysoká pokuta a mnohaletý žalář.
Čína je sice druhou největší ekonomikou světa, to ovšem automaticky neznamená, že nabízí podmínky i prostředí pro kvalitní život.