Družstevnictví může osvěžit i českou ekonomiku

Družstva vytvářejí lepší svět! S tímto heslem vyhlásila Organizace spojených národů letošek rokem družstevnictví. První družstvo bylo na území dnešní České republiky založeno už před 165 lety. V roce 1847 vznikl Pražský potravní a úsporný spolek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělské družstvo Nečín - senážní jáma

Zemědělské družstvo Nečín - senážní jáma | Foto: Pavel Pavlas

Následovala dlouhá a slavná historie mnoha dalších svépomocných organizací, zasahujících do různých oblastí společenského a hospodářského života země. Družstevnictví je jednou z forem ekonomické demokracie.

„Nejde ani tak o družstva jako organizace, jako spíše o družstevní principy. Ty i ukážou, proč se snažíme tuto formu nějakým způsobem zpopularizovat a rozšiřovat osvětově. A to je: svépomoc, vlastní zodpovědnost, solidárnost, poctivost, demokracie a rovnost,“ vysvětluje ekonomka a politoložka Ilona Švihlíková z občanské iniciativy Alternativa zdola.

Ilona Švihlíková konstatuje, že jakkoli funguje společnost na demokratických principech, v ekonomice většinou však často připomíná totalitární režim. V zahraničí prý fungují družstva příkladně. „Takové firmy, které dodržují družstevní principy, dokážou nejlépe naplňovat potřeby svých členů,“ dodává Ilona Švihlíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jaké jsou možnosti a principy družstevnictví, informovala ve Světě o jedné na Rádiu Česko ekonomka a politoložka Ilona Švihlíková z občanské iniciativy Alternativa zdola

Česko má však s družstvy prizmatem posledních šedesáti let spíš negativní zkušenosti. Efektivní nebyla ani jednotná zemědělská družstva, dobře to nedopadlo ani s kampeličkami.

„Ona řada z družstev byla neefektivní, ale hlavně porušovala jeden základní princip družstva a to je dobrovolnost. Pokud tam není dobrovolné členství, tak to není reálné družstvo, ale spíš parodie na družstvo,“ vysvětluje tuto špatnou pověst českých družstev a kampeliček Ilona Švihlíková.

Společným faktorem, který přispěl k zániku mnohých pokusů o družstevní vlastnictví, byl nedostatečný dozor České národní banky. Docházelo pak k překotnému rozvoji kampeliček a jejich zadlužování kvůli špatným úvěrům.

Pro družstevnictví se hodí všechny sektory ekonomiky, nejen zprofanované zemědělství nebo bytová vlastnictví. Principy, které jsou vlastní družstevnictví, nejsou vázány pouze na určitou oblast ekonomiky.

Marína Dvořáková, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme