Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla. ‚Přesto zaostáváme,‘ hodnotí odborník

Česká ekonomika loni ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného údaje Českého statistického úřadu meziročně stoupla o 3,3 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím hrubý domácí produkt stoupl o 1,6 procenta. Předchozí odhad z konce listopadu uváděl meziroční nárůst HDP o 3,1 procenta a mezičtvrtletní růst o 1,5 procenta.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník na stavbě budovy NKÚ.

Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ani dnešní čísla nic nemění na tom, že v dohánění předpandemické ekonomické úrovně česká ekonomika zaostává. Spojené státy i eurozóna jako celek jsou již nad úrovni před pandemií, zaostáváme i v rámci regionu. Vysvětlení jde primárně na vrub průmyslovému charakteru naší ekonomiky,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Počet bankrotů firem v Česku byl loni nejvyšší od roku 2017. Meziročně vzrostl o pětinu

Číst článek

Statistici dále informovali, že podle sezonně očištěných údajů úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností ve třetím čtvrtletí loni proti předchozímu čtvrtletí reálně klesl o 0,2 procenta, meziročně ale stoupl o 2,5 procenta.

Reálná spotřeba domácností na obyvatele se mezičtvrtletně zvýšila o 3,4 procenta a meziročně o 5,4 procenta.

„Spotřeba domácností na obyvatele rostla již třetí čtvrtletí v řadě,“ upozornil ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřad Vladimír Kermiet.

Míra úspor domácností dosáhla 15,9 procenta, mezičtvrtletně tak poklesla o 5,2 procentního bodu a meziročně o 2,8 procentního bodu. Podle Kermieta tak pokračoval pokles míry úspor domácností na předkrizové hodnoty.

Míra investic se u domácností podle Českého statistického úřad proti předchozímu čtvrtletí zvýšila o 0,3 procentního bodu na 9,8 procenta. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím reálně vzrostl o 0,7 procenta a meziročně o 1,8 procenta na 38 637 korun.

V případě nefinančních podniků míra zisku mezičtvrtletně klesla o jeden procentní bod na 45,1 procenta. V meziročním srovnání je to o 1,2 procentního bodu méně. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků vzrostly meziročně o 10,1 procenta. Míra investic proti předchozímu čtvrtletí klesla o 0,7 procentního bodu na 25,7 procenta. Meziročně šlo o pokles o dva procentní body.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme