Březnová inflace předčila odhad analytiků. Spotřebitelské ceny stouply meziročně o tři procenta

Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší meziroční nárůst od října 2012. Vyšší byly zejména ceny některých potravin, zdražila i elektřina nebo pohonné hmoty. Informoval o tom ve středy Český statistický úřad.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny (ilustrační foto)

Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta (ilustrační snímek) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Výsledek je nad odhady analytiků. V únoru spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 procenta, uvedli statistici.

Odhad růstu globální ekonomiky se zhoršil. Z loňského tempa 3,6 procenta se růst zpomalí na 3,3 procenta

Číst článek

V březnu byly například brambory v meziročním srovnání dražší téměř o 75 procent, pekárenské výrobky a obiloviny zdražily o 3,3 procenta, máslo o 8,6 procenta a elektřina skoro o 12 procent.

Levnější byly vejce, ovoce a cukr. Ve srovnání s únorem ale jejich zlevňování zpomalilo. Proti letošnímu únoru spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 procenta.

Elektřina byla v březnu meziročně dražší o 11,9 procenta, teplo a teplá voda o 4,5 procenta a pohonné hmoty o 2,1 procenta.

Největší vliv: bydlení

„Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly největší vliv ceny v oddíle bydlení,“ uvedl Český statistický úřad. O 3,6 procenta více se platilo za nájemné, o 2,6 procenta vzrostly ceny za vodné a stočné a o 3,6 procenta za zemní plyn. Zdražily rovněž lihoviny, víno, pivo a tabákové výrobky.

Tržby maloobchodníků v únoru zrychlily růst na 5,1 procenta. Zisky e-shopů se zvedly o pětinu

Číst článek

Na růstu cen mělo podíl i zdražení služeb. Například ceny výrobků a služeb pro osobní péči vzrostly o 4,1 procenta, pojištění a finanční služby zdražily o 4,8 procenta, stravovací služby o čtyři procenta a ubytovací služby o 2,9 procenta. Proti loňském březnu naopak zlevnily oděvy, méně se platilo i za poštu a telekomunikace.

Proti letošnímu únoru spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 procenta. Důvodem byly hlavně vyšší ceny elektřiny.

Ceny dovozu i vývozu

Ceny dováženého zboží a surovin v Česku v únoru meziročně stouply o 3,3 procenta. Vývozní ceny ve stejném období vzrostly o 3,4 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Největší vliv mělo v obou případech zdražení strojů a dopravních prostředků. Ve srovnání s předchozím měsícem se v únoru ceny importu zvýšily o 0,5 procenta, u exportu byly vyšší o 0,3 procenta.

„Růst cen podpořilo i oslabení koruny vůči euru a dolaru,“ doplnil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Nezaměstnanost v březnu klesla na tři procenta. Důvodem poklesu je i začátek sezonních prací

Číst článek

Index cen dovozu i vývozu v meziročním srovnání roste nepřetržitě od loňského června. V lednu stouply vývozní ceny o 2,8 procenta a dovozní o 2,4 procenta.

Zdražení strojů a dopravních prostředků

Zásadní vliv na meziroční růst cen vývozu mělo v únoru zdražení strojů a dopravních prostředků o 2,7 procenta. Nejvíce ale rostly ceny ve skupině minerálních paliv, a to téměř o 9,4 procenta.

Stouply také vývozní ceny průmyslového spotřebního zboží a ceny polotovarů. „Ceny neklesly v žádné sledované skupině,“ uvedli statistici.

Také na meziročním zvýšení dovozních cen se zásadně projevily dražší stroje a dopravní prostředky, jejich ceny vzrostly o čtyři procenta.

Nejvíce ovšem stouply ceny ve skupině minerálních paliv, a to o 8,6 procenta, zdražila především elektřina. Ceny ostatních surovin rostly o 7,5 procenta a ceny chemikálií o čtyři procenta. Klesly pouze ceny nápojů a tabáku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme