Regulovaná část elektřiny pro domácnosti vzroste meziročně o 70 procent, navrhuje energetický úřad
Celkové ceny elektřiny pro domácnosti zřejmě příští rok v průměru vzrostou zhruba o 10 procent. Výrazně totiž naroste regulovaná složka ceny, do níž patří i návrat poplatku za obnovitelné zdroje. Regulovaná část ceny u elektřiny tak oproti letošnímu roku vzroste o 70 procent, vyplývá z návrhu cenového rozhodnutí, který zveřejnil Energetický regulační úřad. Návrh je nyní v připomínkovém řízení, konečné rozhodnutí vydá úřad na konci listopadu.
Oproti plánovanému zdražení elektřiny celkové ceny plynu domácnostem zřejmě příští rok v průměru zlevní až o čtvrtinu.
Energie zlevňují. Další poplatky ale mohou konečnou cenu na složenkách vrátit zpátky ‚ke stropu‘
Číst článek
Regulovaná část ceny za dodávku a tranzit plynu se sice také má zvýšit, a to zhruba o 40 procent, její vliv na celkovou cenu je ale mnohem nižší než v případě elektřiny. Většinu, 80 procent celkového účtu, tvoří cena za samotný plyn. A protože jeho cena na trzích pro příští rok oproti letošku výrazně klesla, proto zlevní dodávka plynu lidem i celkově.
Velký význam také hraje fakt, že v cenách plynu se na rozdíl od elektřiny neplatí poplatek za obnovitelné zdroje.
Návrat poplatku
Právě poplatek za obnovitelné zdroje se příští rok vrátí na účty spotřebitelům, a to nejen domácnostem, ale i firmám. Zatímco letos ho za ně formou dotací platil stát.
Podle mluvčího Energetického regulačního úřadu Michala Keborta je právě návrat poplatku hlavním důvodem, proč regulovaná složka elektřiny roste až o uvedených 70 procent. V nárůstu představuje téměř třetinu.
Manažer Centropolu: Ceny energií bych si na tři roky dopředu nefixoval. Neviděl jsem to ani v Německu
Číst článek
Další podíl má pak podle Keborta navýšení cen za distribuci a ztráty v sítích, systémové služby přenosové soustavy a také za činnost operátora trhu. Celkově by u elektřiny měla regulovaná složka příští rok dosáhnout v průměru výše 2804,83 koruny za megawatthodinu, zatímco letos to bylo 1640 korun.
Poměrně značně vzroste regulovaná část ceny elektřiny i firmám. Těm středním odebírajícím elektřinu z vysokého napětí (vn) zdraží o 112 procent, největším firmám připojeným na velmi vysoké napětí (vvn) poroste o 206 procent.
Největší podíl na tomto růstu má opět povinnost hradit poplatky za obnovitelné zdroje. U největších firem je z celkového zdražení regulované složky o 206 procent podíl tohoto poplatku 140 procent.
ERÚ nicméně upozorňuje, že u středních a velkých firem má na celkové ceně elektřiny regulovaná část jen menší podíl. „Na velmi vysokém a vysokém napětí tvoří zhruba 20 procent z celkové ceny,“ uvedl mluvčí úřadu Michal Kebort.
Proti nárůstu ceny se nicméně již ohradil Svaz průmyslu a dopravy, který sdružuje největší firmy v Česku. „Vláda musí udělat kroky pro omezení takto skokového nárůstu cen energií. Podle posledních dat Eurostatu mají velcí spotřebitelé v ČR 4. nejdražší elektřinu v Evropě. Zvýšení cen regulovaných složek pozici ČR v příštím roce ještě zhorší. Pro konkurenceschopnost průmyslové ekonomiky, jako je Česko, je to velká rána. Svaz o tomto tématu aktivně jedná s vládou ČR i se zástupci ostatních členů Tripartity,“ řekl Bohuslav Čížek, ředitel sekce hospodářské politiky svazu.
Stát škrtal dotace
Důvodem velkého meziročního skoku v regulovaných cenách je, že stát pro letošní rok část ceny dotoval. Celkově letos půjde z rozpočtu na kompenzace regulované složky včetně poplatku za obnovitelné zdroje podle odhadu ministerstva průmyslu a obchodu asi 60 miliard korun, zatímco příští rok to bude už jen 9,5 miliardy korun.
Dalších 50 miliard korun stát letos zaplatí dodavatelům za zastropované ceny elektřiny a plynu. Tyto stropy a tím i dotace samotné silové elektřiny i plynu se ale od příštího roku ruší. Cena na burzách a velkoobchodním trhu totiž zlevnila u elektřiny a plynu o desítky procent a strop tak již není potřeba.
Proti rušení dotací jsou opoziční poslanci, hlavně z Hnutí ANO. „Pokud vláda přenese na občany a firmy 65 miliard za regulované složky energií, celkové ceny porostou. Navíc vláda dál poškozuje průmysl. Tolik slibované ‚úspory‘ a restart Česka v praxi. Budeme požadovat mimořádnou schůzi Sněmovny,“ napsal na síti X (dříve Twitter) místopředseda hnutí Karel Havlíček.
Na zprávy o zvyšování cen energií už reagovala i vláda, premiér Petr Fiala (ODS). Uvedl, že koncové ceny elektřiny v příštím roce stoupnou oproti letošnímu roku maximálně o jednotky procent. Podle něj nehrozí zdražování o desítky procent. Zároveň připustil ještě možnost úpravy návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ).