Eroze ohrožuje až 45 procent půdy v Česku
Stává se pravidlem, že po prudkých deštích, které podle meteorologů dnes hrozí především Liberecku, se objeví zpráva o obci zaplavené bahnem z okolních polí. Jako viníci jsou pak označeni zemědělci, kteří špatně hospodaří, sází na pole nevhodné plodiny a kromě bahna v ulicích dlouhodobě pomáhají erozi zemědělské půdy.
Erozí je přitom v Česku ohrožena asi 45 procent půdy, nejhorší je situace na Moravě.
Agrární analytik Petr Havel ve Světě o osmé vysvětlil, že nová pravidla tzv. GAEC 2 znamenají omezení hospodářství tak, aby zemědělská činnost nepoškozovala krajinu a nezpůsobovala erozi.
„Na svažitých pozemcích by například neměly být pěstovány širokořádkové plodiny, jako jsou třeba brambory.“ Pravidla zahrnují i způsob hnojení, tvorbu biopásů, které zamezí posunu zeminy směrem do údolí atd.
Jedním z problémů, které vedou ke zrychlující se půdní erozi ale přeci také je to, že původní pole byla mnohde scelena do jednoho lánu. Havel se vyslovil pro tvorbu mezí. „myslím, že je to velice nutné. Dokonce za krajinné prvky jsou v pozici, kdy na ně může zemědělec brát dotace.“
„Je to nutné pro zlepšení schopnosti krajiny zadržovat vodu,“ poznamenal Havel s odkazem na přívalové deště. Ve hře jsou také pravidla EU, jejich nerespektování může znamenat odepření dotací.
„Z našich opolí mizí půda. Jsou i scénáře, že takto může ročně zmizet půda až za 4 miliardy korun. Tím se znehodnocují jednak ceny pozemků, ale je to i komplikace pro samotné zemědělce.“
„Zem je spláchnutá ze zemědělských pozemků na jiná místa,“ zalitoval ve Světě o osmé Petr Havel.