Francouzská Areva se proti vyloučení z tendru na dostavbu Temelína odvolá
Francouzská společnost Areva se chce odvolat proti vyřazení z tendru na dostavbu Temelína. Nesouhlasí s odůvodněním ČEZu, že nesplnila požadavky veřejné zakázky. Podrobnsti o zjištěných nedostatcích ČEZ zatím nechtěl veřejně uvádět.
„Společnost Areva nenaplnila v předložené nabídce definovaná vylučovací kritéria, která jsme definovali my, ale nenaplnila v nabídce ani zákonné požadavky, které jsou platné v České republice na stavbu takovýchto bloků. Přesně jsme Arevě specifikovali a popsali, kde nenaplnili daná kritéria, ale veřejnosti je sdělíme, až proběhnou veškeré možnosti odvolání ze strany Arevy,“ potvrdil mluvčí Ladislav Kříž.
Publicista a spolupracovník Rádia Česko ve francouzském Limoges Martin Hybler přiblížil, jak Francie reaguje na vyřazení Arevy z tendru na dostavbu Temelína
Podle Mladé fronty Dnes ovšem francouzská společnost nebyla schopná garantovat dodržení stanovené ceny ani časového plánu a občas nerespektovala podmínky českého atomového zákona.
Francouzská společnost se ale s rozhodnutím ČEZu nechce smířit.
„Na základě oznámení společnosti ČEZ týkající se účasti společnosti Areva v temelínském tendru podá Areva námitku proti tomuto rozhodnutí v souladu s pravidly stanovenými v zadávacích podmínkách. Společnost Areva pevně věří, že splnila všechna zadávací kritéria a je připravena řešit otázky vznesené společností ČEZ,“ stojí v oficiálním stanovisku.
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby z ODS postupoval ČEZ správně. „Pokud opravdu představenstvo zjistilo, že (požadavky) nejsou naplněny, tak podle zákona o veřejných zakázkách v podstatě ani nemělo jinou možnost, jak postupovat,“ vysvětlil.
Celý tendr by se ale kvůli odvolání neměl prodloužit. „Společnost Areva má nyní možnost na odvolání 15 dnů. My se potom k jejich odvolání vyjádříme. A pokud nebudou spokojeni, tak mají poté možnost podat námitku k antimonopolnímu úřadu,“ přiblížil Kříž.
Problémy s reaktorem EPR
Pro Temelín nabízela Areva dva reaktory o celkovém výkonu 3300 MW. V současné době staví čtyři podobné reaktory, dva v Číně, jeden ve Francii a jeden ve Finsku. Areva nabízela reaktory, které jsou výrazně silnější v porovnání s ostatními dvěma kandidáty.
Areva byla jediným uchazečem z Evropské unie. Její vyřazení z tendru bylo ve Franci překvapením, v zemi má totiž společnost dobrou pověst. Francie a Česká republika navíc dlouhodobě zastávají velmi blízké názory na jadernou energetiku a její strategickou roli v národním hospodářství.
Publicista a spolupracovník Rádia Česko ve francouzském Limoges Martin Hybler se ale neobává, že by zrušení tendru narušilo blízkost mezi oběma státy. I když má francouzský stát v Arevě velký podíl, pořád se jedná o velký průmyslový podnik, který působí po celém světě.
Domnívá se, že za vyřazení Arevy zřejmě může technologie EPR, která je poměrně nová a zatím i relativně problémová.
„Areva staví jeden reaktor typu EPR ve Finsku a jeden ve Francii, které jsou oba zpožděné. Zejména s reaktorem ve Finsku jsou velké potíže. Měl být původně uveden do provozu v roce 2009 a dnes se uvažuje o jeho uvedení do provozu v roce 2014. Takže také náklady se hodně navýšily,“ upřesnil.
V případě zamítnutí odvolání zůstane v tendru na dostavbu třetího a čtvrtého bloku už jen americko-japonský Westinghouse a konsorcium české Škody JS a ruského Gidropressu.
Další dva bloky Temelína mají být hotové do roku 2025. Náklady se podle odhadů vyšplhají ke třem stům miliardám korun. O vítězi výběrového řízení se má rozhodnout napřesrok.