Hedgeové fondy se stále více zaměřují na komoditní trhy
Za rok a půl stouply ceny kakaa o 150 procent, pěstitelé z toho ale moc nemají. Upozorňuje na to britský deník Guardian. Jak uvádí, organizace, které se zabývají bojem proti chudobě, tvrdí, že spekulanti sázejí na ceny komodit, jako jsou káva nebo čokoláda, a to má negativní dopad na rolníky v rozvojových zemích.
Britská organizace World Development Movement (WDM) dnes vydává zprávu, ve které v této souvislosti kritizuje takzvané hedgeové fondy, tedy investiční fondy, jimž jde o rychlý a maximální zisk. Právě ty čím dál víc sázejí na komodity typu káva či kakao.
WDM současně vyzývá britskou vládu, aby v rámci unie požadovala větší transparentnost a přísnější kontrolu komoditních trhů.
Jak na Rádiu Česko vysvětlil Jiří Tyleček, analytik společnosti X-Trade Brokers, zásadní rozdíl mezi hedgeovými fondy a ostatními obchodníky je ve finanční síle.
„Za těmi hedgeovými fondy stojí miliardy dolarů, kterými samozřejmě můžou hýbat trhy. A pokud se tyto dolary použijí na snížení ceny na trzích, tak to může mít negativní dopad i na malé obchodníky, ovšem platí to i naopak. Čili podle mého názoru mohou obchodníci i na těchto velkých pohybech na trzích vydělávat.“
Dlouhodobý dopad aktivit hedgeových fondů na trhu s komoditami se ale podle Tylečka přeceňuje. „Ten krátkodobý dopad není až tak velký, protože samozřejmě existují nějaké smluvní vztahy.“
„Z dlouhodobého hlediska je situace trochu složitější, protože pokud jeden obchodník například hodně ovlivní cenu ať už nahoru nebo dolů, tak v podstatě musí mít pravdu, musí si být jistý svou strategií, aby vydělal, protože jinak se ceny vrátí k normálu.“
„Takže ten celkový dlouhodobý vliv je podle mého názoru nižší, než uvádějí dané noviny,“ dodal Jiří Tyleček na Rádiu Česko.