Íránská měna se propadá. Příčinou je především embargo na vývoz ropy
Íránská měna rychle ztrácí svoji hodnotu. Důvodem snížení kurzu íránského ríjálu je embargo na mezinárodní obchodní styky s touto zemí. Příčinou je především íránský jaderný program a embargo na vývoz ropy. Měsíční export této suroviny klesl oproti minulému roku na polovinu.
Za poslední týden se kurz ríjálu vůči dolaru propadl o čtvrtinu. Podle Spojených států to ukazuje na úspěch mezinárodních sankcí uvalených na Írán.
Americký dolar ale dlouhodobě posiluje proti všem měnám. Íránská měna patří mezi méně důvěryhodné měny, proto setrvale klesá.
Kvůli slabému ríjálu hrozí v Íránu nebezpečí nezvladatelné inflace, která může přejít v hyperinflaci.
O snížení kurzu íránského ríjálu mluvil na Rádiu Česko konzultant české pobočky Saxo Bank Radim Dohnal
„Pokud by jiné země nechtěly nebo nesměly nakupovat íránské produkty, a oni zase musí množství produktů dovážet, potom by to přesně vedlo k tomu, že místní měna bude dále oslabovat, což bude silně prodražovat dovozy. Nejhůře se to pak projeví na obyčejných lidech, kteří budou potřebovat zdravotní péči a léky, jejichž ceny mohou vzrůst,“ říká konzultant české pobočky Saxo Bank Radim Dohnal.
Íránský poslanec pohrozil obohacováním uranu na 60 procent
Číst článek
V Teheránu už bylo zavedeno centrum určené pro směnu ríjálu s lepším kurzem. Centrum má sloužit dovozcům jako zdroj výhodnější měny.
„Takový systém může fungovat do té doby, dokud devizové rezervy, které na to nejspíš budou použity, nepoklesnou pod nějakou stabilní úroveň. To povede k další nedůvěře zahraničních trhů,“ dodává Dohnal.