Lyonská nezisková organizace Observatoř zbrojení tvrdí, že francouzské drony používají ruské speciální síly a ruská Národní garda. Francouzská společnost odmítá porušení unijních pravidel.
Ropovod Družba má z evropského zákazu dovozu ruské ropy z roku 2022 dočasnou výjimku, a ruská ropa tak do Česka dále proudí. To by mělo skončit na sklonku roku 2024.
Embarga zavedla Kanada na turecké zbraně a vojenský materiál. O zrušení embarga začaly podle agentury Reuters země jednat po červencovém summitu NATO ve Vilniusu.
Moskva minulý měsíc dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu.
Embargo Evropské komise na dovoz ukrajinského obilí do pěti zemí EU v září padlo. Maďarsko, Polsko a Slovensko v něm přesto dál jednostranně pokračují.
Venezuela byla v 50. letech čtvrtou největší ekonomikou na světě. Teď je na západní polokouli po druhou nejchudší zemí. K rozkladu zemi dovedl režim Huga Cháveze a jeho pokračovatele Nicoláse Madura.
„Turecko nakoupí levněji ropu od Ruska a samo bude exportovat jinou naftu do Evropy. Otázka je, jestli to bude jiná nafta, nebo jestli se jen vymění papíry a bude to pořád tatáž,“ upozorňuje Indráček.
U nafty bude podle unijních činitelů strop činit 100 dolarů a u topných olejů 45 dolarů za barel. Opatření vstoupí v platnost v neděli, až jej členské země formálně schválí a potvrdí skupina G7.
O desátém balíku sankcí se nyní v Evropské komisi vedou intenzivní debaty. Mluví se o tom, že by mohl zasáhnout právě jadernou energetiku, k čemuž v minulosti vyzývali i představitelé Ukrajiny.
Špičková elektronika, luxusní auta či šperky. Nic z toho dle unijních sankcí nesmějí společnosti z EU dovážet do Ruska. Členské státy ovšem v posledním roce řeší pokusy tato pravidla obcházet.
Signál, který tím Kreml vysílá, je ale podle Romancova zřejmý: Kreml chce držet Putinovu image z dob premiérství: „Z této doby pocházejí jeho fotografie do půli těla svlečeného a jedoucího na koni.“
„Větší krok přijde v únoru, kdy končí dovoz produktů z Ruska, čili dieselu a benzinu, do EU. To bude složitější než náhrada ropy,“ říká Václav Bartuška, velvyslanec pro otázky energetické bezpečnosti.
Od pondělí se do unijní sedmadvacítky nesmí dovážet ruská surová ropa po moři. Za další dva měsíce, tedy od února, se zákaz rozšíří i na ropné produkty.
Nehammer řekl, že sankce proti Rusku mají pomalejší efekt, než čekal. Je podle něj ale potřeba ukázat, že Evropa stojí jasně a jednotně za napadenou Ukrajinou.
Lídři sedmadvacítky se v principu dohodli na částečném zákazu dovozu ruské ropy. Ze zákazu obchodování s produkty vyrobenými z ruské ropy dostane Česko 18měsíční výjimku, řekl Fiala.
Šestý soubor sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu komise navrhla už začátkem května. Jeho zásadní částí měl být úplný zákaz dovozu ruské ropy. Proti se postavila Budapešť.
„Nežádáme zbraně nebo munici, které by vám mohly chybět, a snižovala by se tak vaše obranyschopnost. Chceme jen to, co máte ve skladech,“ říká zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta.
Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského (Piráti) ministři zahraničí sedmadvacítky v pondělí začali mluvit o přípravě dalšího balíku, který by měl být na stole ihned po schválení toho současného.
Už žádný rum, ani doutník. Bílý dům oznámil zpřísnění amerických sankcí na Kubě. Turisté ze Spojených států si nově nesmí z karibského ostrova dovézt doutníky, natož slavný kubánský rum.
„Evropská unie bude blokovat dovoz zbraní do Libye pomocí námořní a vzdušné operace využitelné i na zemi,“ řekl po jednání italský ministr zahraničí Di Maio