Irové v referendu rozhodnou o rozpočtové smlouvě, zřejmě ji schválí
Irové by podle průzkumů měli v dnešním referendu schválit takzvanou rozpočtovou smlouvu. Ta země eurozóny zavazuje k šetrnému hospodaření. Dokument podepsaly i země Evropské unie s vlastní měnou, s výjimkou Česka a Velké Británie. Irsko je jedinou zemí eurozóny, kde se občané k paktu vyjadřují v referendu.
Pro fiskální dohodu jsou všechny tři hlavní strany irského parlamentu v čele s vládní koalicí.
Irský premiér Endy Kenny tvrdí, že zamítnutí fiskálního kompaktu by ohrozilo hospodářskou obnovu země. Odpůrci ale namítají, že vláda pouze straší občany.
Irové už v minulosti v referendu odmítli například Lisabonskou smlouvu. Tentokrát by ale jejich případné „ne" nemělo mít na zbytek Evropy vliv.
Hosty Světa o deváté na Rádiu Česko byli spolupracovník ČRo ve Velké Británii Milan Kocourek a Ondřej Houska ze zahraniční redakce
Smlouva vstoupí v platnost, jakmile ji schválí 12 zemí eurozóny. Irové tedy můžou dokument odmítnout jen za sebe, ostatním státům v přijetí nových pravidel zabránit nemůžou.
Pokud by ale Irsko potřebovalo další finanční pomoc, musí rozpočtovou smlouvu schválit, protože je podmínkou pro to, aby země dostala půjčky ze záchranného fondu ESM.
Podle průzkumů by měla smlouva v irském referendu projít. Pětina voličů ale stále není rozhodnutá, takže nelze vyloučit překvapení, podobně jako v referendu o Lisabonské smlouvě v roce 2008.
Rozpočtová smlouva státům eurozóny přikazuje hospodařit v podstatě s vyrovnaným rozpočtem.