Japonská vláda vedená premiérem Abem přehodnocuje jadernou politiku
Nová japonská vláda, kterou vede premiér Šinzó Abe chce přehodnotit útlum jaderné energetiky. Ten plánoval předchozí kabinet v reakci na loňskou havárii ve Fukušimě.
Dnes už bývalá vláda vedená Demokratickou stranou Jošihika Nody v září oznámila, že japonské reaktory by měly ukončit provoz do roku 2040. Před loňskou fukušimskou havárií pokrývaly jaderné elektrárny skoro třetinu japonské energetické spotřeby. Tokio ale pak všech 50 reaktorů uzavřelo. Dva z nich už ale nedávno obnovily provoz.
Japonské Demokratické straně se ale nepodařilo ukončit léta ekonomické stagnace a v nedávných volbách zvítězili liberální demokraté. Nodova vláda podala ve středu demisi a parlament vzápětí zvolil dvoutřetinovou většinou premiérem Šinzó Abeho. Jeho ministr obchodu a průmyslu Tošimicu Motegi teď mluví o přehodnocení dosavadního přístupu k jaderné energetice.
Nejdůležitějším důvodem, proč Abeho kabinet přehodnotil postoj k jádru, jsou alternativní možnosti energetických zdrojů. Japonsko je zemí s velice chudou energetickou základnou, třeba vodní energii lze využívat jen v omezené míře, palivo pro tepelné elektrárny se zase musí dovážet.
„Druhým důvodem je pravděpodobně růst cen klasických paliv, jako je zemní plyn a ropa, což je základ tepelných elektráren Japonsku. A samozřejmě, japonské firmy se sice snaží rostoucí náklady na energii kompenzovat úspornými opatřeními, ale růst cen energií se i tak promítá do rostoucích cen výrobků, které mají už i tak v důsledku silného jenu problémy na zahraničních trzích,“ doplňuje japanolog Jan Sýkora.
Po loňské katastrofě ve Fukušimě se objevila celá řada občanských hnutí, která vystupují proti pokračování klasické jaderné politiky. V Tokiu se každý měsíc konají obrovské demonstrace, té nejpočetnější, která se uskutečnila 11. března, se zúčastnilo na 40 000 obyvatel.