Poslanci dosud neschválili podobu kurzarbeitu. Maláčová proto chce znovu prodloužit Antivirus
Vládní program Antivirus zřejmě čeká další prodloužení. Přitom původně měl fungovat nanejvýš do konce února a následně by firmám pomáhal kurzarbeit. Jenže ten stále ještě neprošel třetím čtením ve sněmovně, navíc se k němu sešly desítky pozměňovacích návrhů. Firmy tak dál zažívají nejistotu z budoucnosti.
Veletrhy Brno zaměstnávají 210 lidí. A to i přesto, že na výstavišti se žádné akce nekonají už měsíce. Přesto se firma snaží dívat do budoucnosti a připravovat se na to, až bude moct opět otevřít. Aby mohla udržet všechny zaměstnance v práci, využívá program Antivirus.
„Program Antivirus je pro nás jediným možným programem, který nám pomáhá k udržení zaměstnanců ve firmě. My jsme ho začali využívat už v březnu. Pobíráme ho v podstatě na všechny zaměstnance, protože většina zaměstnanců je na překážkách,“ přibližuje generální ředitel firmy Jiří Kuliš.
Kurazrabeit v Česku stále není schválený. Vládní program Antivirus přitom končí už na konci února. Téma pro Barboru Kladivovou
Podobných firem je v Česku podle údajů ministerstva práce přes 67 tisíc. Program Antivirus má skončit na konci února a od března by místo něj měl přijít kurzarbeit. Jeho schválení se ale protahuje: příslušný zákon čeká na třetí čtení ve sněmovně.
Ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD tak chce Antivirus opět prodloužit, přestože to původně už nemělo být možné. „V pátek rozhodla Evropská komise o rozšíření finančního rámce a tím pádem vzniká prostor pro prodloužení Antiviru. Já jsem se zmínila, že ho budeme muset prodloužit, protože sněmovna o něm bude jednat 10. února. Pak budu vyjednávat se Senátem, aby došlo k co nejrychlejšímu projednání, nicméně z dnešního pohledu se mi ten termín k březnu zdá nerealistický,“ uvedla.
V návrhu zákona totiž existuje řada sporných bodů. Poslanci přišli s pěti desítkami pozměňovacích návrhů. Shoda není například na výši náhrad: tedy zda by se zaměstnancům vyplácelo 70 nebo 80 procent hrubého výdělku. Řeší se také maximální délka podpory nebo její maximální výše.
Hrozba propouštění
Například Svaz průmyslu a dopravy ale plně podporuje verzi vládní koalice a ministerstva práce. Tedy vyplácení 70 procent. Viceprezident svazu Jan Rafaj ale upozorňuje, že ke schválení musí dojít rychle. Firmám totiž docházejí úspory. „Je pořád krize a tím, jak trvá déle a déle, se vyčerpaly z nějakých svých rezerv. Pro některé segmenty to může být opravdu poslední hřebík do rakve,“ podotýká.
Stát zavřeným firmám poskytne plnou kompenzaci, uvedl Babiš. Na očkování chce vládního zmocněnce
Číst článek
Firmy tak dál zůstávají v nejistotě. Nemají před sebou jasný plán a obávají se, že budou muset začít ve velkém propouštět, říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Poslanci zatím nenalezli shodu, takže musíme uvažovat o tom, co se může odehrát. Při diskusi vlády o zpřísnění epidemiologických opatření se subjekty budou rozhodovat velmi rychle, protože budou vědět, že nebudou mít dostatečné finanční prostředky. Budou řešit jen jak to zvládnout. No a jednou z možností je propouštění zaměstnanců.“
Podle analytika trhu práce Tomáše Ervína Dombrovského Česko kurzarbeit potřebuje, a to nejen kvůli současné koronavirové krizi, ale i do budoucna. „Pokud se nám nepodaří pravidla pro kurzarbeit schválit v následujících měsících, tak pravděpodobně pak vůle už do voleb nebude. A ten dlouhodobý nástroj kurzarbeitu tady bude chybět, což nás může zasáhnout při jakékoliv další krizi.“
Podle ministerstva práce program Antivirus, který má zabránit propouštění, podpořil každou čtvrtou firmu v Česku a každého čtvrtého zaměstnance.