Stát zavřeným firmám poskytne plnou kompenzaci, uvedl Babiš. Na očkování chce vládního zmocněnce

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě zřízení postu vládního zmocněnce, který by měl na starosti očkování proti koronaviru. Stal by se také členem vládní rady pro zdravotní rizika. Babiš to řekl po pondělním zasedání tripartity. Zároveň uvedl, že provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci. Vláda také příští týden projedná prodloužení programu Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy.

Praha (Aktualizováno: 15:19 14. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Babiš (ANO) chce, aby měl očkování proti koronaviru na starosti vládní zmocněnec. | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Na očkování připravujeme velice podrobný plán. Já předložím návrh na vládního zmocněnce, který bude mít na starosti očkování a stane se taky členem rady vlády pro zdravotní rizika,“ řekl Babiš.

„Ještě to není rozhodnuto, jenom jsme o tom dnes s premiérem hovořili,“ řekl Prymula ČT. Uvedl, že s přípravou vakcinace má Česko zpoždění. „Při diskusích s odborníky se ukazuje, že musíme teď intenzivně začít pracovat na tom, abychom tu strategii měli k dispozici,“ poznamenal Prymula. S Babišem nemluvili o tom, zda by nastoupil namísto koordinátora očkování Zdeňka Blahuty, dodal.

Podle některých expertů i zástupců opozice Česko v přípravě na očkování zaspalo a má zatím jen obecnější strategii. Odborníci poukazují na situaci v Německu, které má už očkovací centra, zajišťuje personál a sestavuje časový harmonogram u jednotlivých skupin. Podotýkají také, že se jedna z vakcín převáží a skladuje při teplotě hluboko pod bodem mrazu, bude tedy nutné přesně vědět, kdy, kde a pro koho se tento materiál využije.

4:12

Podobu kurzarbeitu kritizují politici, odboráři i zaměstnavatelé. Čas na schválení se krátí

Číst článek

Česko má objednanou prostřednictvím společných smluv Evropské unie vakcínu proti covidu-19 pro 6,9 milionu obyvatel. Očkování bude hrazené z veřejného zdravotního pojištění a bude podle vládní strategie dobrovolné. Dostupnost vakcíny strategie označuje za minimálně reálnou do konce roku, i tak by byla ale nejvýše pro 400 tisíc osob. Pro milion dalších lidí má být v prvním čtvrtletí příštího roku, ve druhém pro 2,62 milionu lidí, ve třetím pro 2,42 milionu lidí a ve čtvrtém pro 382 tisíc lidí. Další dávky budou dostupné v roce 2022.

Při Úřadu vlády nyní funguje deset vládních zmocněnců. Například zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví je od letošního října Ondřej Slabý, pro jadernou energetiku je od února 2019 Jaroslav Míl, zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci byl v roce 2018 jmenován Vladimír Dzurilla, vládním zmocněncem pro sport je od března 2018 Milan Hnilička. Vládní zmocněnkyní pro lidská práva byla v květnu 2019 jmenována Helena Válková.

Kompenzace podnikatelům

Babiš na tiskové konferenci zmínil také stoprocentní kompenzaci pro firmy uzavřené v důsledku koronavirových opatření. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) programy zatím neupřesnil, dokončují se a odpoledne je projedná vláda. Kompenzace by se měly týkat ubytovacích služeb, restaurací i dalších provozoven.

V neděli laboratoře odhalily téměř 2000 nových případů nákazy. Rizikové skóre je 71 bodů

Číst článek

„Pokud se vláda rozhodne uzavřít nějaké provozy, budeme samozřejmě stoprocentně kompenzovat těmto sektorům jejich náklady,“ řekl Babiš. Podle Havlíčka se na scénářích podpory pracovalo celý víkend. Předpokládá, že po zasedání kabinetu budou představeny. Ocenil konstruktivní jednání se všemi partnery, asociacemi, svazy či ministerstvem financí.

Havlíček v neděli o kompenzacích například jednal s prezidentem Asociace hotelů a restaurací Václavem Stárkem, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou, přítomen byl za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner. Jednání se účastnila také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), pod jejíž resort spadají například ubytovací služby. „Průběžně jsem v kontaktu také s panem (Vladimírem) Dlouhým z Hospodářské komory,“ řekl v neděli Havlíček.

Program Antivirus

Vláda také příští týden projedná prodloužení programu Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na něž dopadla nařízená omezení a koronavirová krize. Kabinet bude ještě debatovat o tom, o kolik měsíců by se mělo poskytování podpory prodloužit. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) může podle stanovených podmínek EU program fungovat nejvýš rok, tedy maximálně do konce března.

Restaurace by měly opět zavřít. Není to spravedlivé, ale je to nutný kompromis, myslí si ministr Havlíček

Číst článek

„Vláda příští pondělí projedná prodloužení programu Antivirus. Uvidíme, o kolik měsíců, je to otázka k diskusi,“ uvedl Babiš.

Ministerstvo práce tento týden podle Maláčové dokončí analýzu, které sektory a kolik peněz z programu čerpají. „Program Antivirus může podle dočasného rámce EU fungovat maximálně rok, tedy do konce března. Tím je dán rámec prodloužení,“ uvedla ministryně. Dodala, že sněmovna by tento týden mohla pokračovat v projednávání návrhu novely s pravidly dlouhodobého kurzarbeitu. Maláčová chce usilovat o zkrácení lhůt, aby před svátky mohl novelu dostat Senát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme