Lagardeová připustila, že MMF bude potřebovat další peníze na boj s dluhy
Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová připustila, že fond bude potřebovat další peníze pro boj s dluhy. Navýšení krizových fondů bude předmětem víkendového jednání zástupců fondu a Světové banky. Impulzem k navýšení objemu peněz jsou problémy Španělska a Itálie.
Další navyšování zdrojů Mezinárodního měnového fondu je podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše důležitým krokem pro možnou stabilizaci.
„Problémy tak, jak je vidí MMF, a vývoj světové ekonomiky naznačují, že by to mohlo být užitečné ke stabilizaci, pokud by se situace, zvláště ve Španělsku nebo Itálii, v průběhu roku zhoršila,“ myslí si Jonáš.
Ne všechny státy ale chtějí do fondu přispět. Podle člena vedení Mezinárodního měnového fondu Jörga Asmussena Evropa svůj díl práce odvedla a teď je řada na ostatních.
O navýšení peněz pro MMF mluvil ve Světě o osmé investiční bankéř Ondřej Jonáš
„Já si myslím, že Evropa je dostatečně bohatý region na to, aby svoje vnitřní problémy řešila sama, ale je zde politický problém, jak tuto rovnováhu v Evropě nalézt, a měnový fond v tomto může sehrát nějakou užitečnou roli,“ říká Jonáš.
Christine Lagardeová původně doufala, že dojde k navýšení o 500 miliard dolarů, nyní se zdá, že to bude zhruba 400 miliard dolarů.
„Ale i to je velice významné a v případě potřeby velice užitečná zásoba,“ míní Jonáš.
Spojené státy se k navýšení zdrojů fondu připojit nechtějí a účast odmítla i Kanada. Ale i bez nich se už dohoda rodí. Japonsko tento týden oznámilo, že přispěje 60 miliardami dolarů. Polsko a Švýcarsko 35 miliardami dolarů.
„Christine Lagardeová už dnes oznámila, že má příslibky přesahující 360 miliard dolarů. Těch 400 miliard dolarů se zdá být velice realistických. Zvláště proto, že Čína ani Brazílie zatím nepromluvily. Myslím si, že je to věc jejich rostoucí prestiže a vlivu na mezinárodním poli, že určitě nějakou částkou také přispějí," domnívá se Jonáš.
Otázka je, jak rychle peníze do MMF přitečou, protože peníze se půjčují na bázi bilaterálních dohod. Každá země musí s MMF podepsat smlouvu, která musí být schválená většinou národního parlamentu a také představenstvem MMF, takže je to procedura, která nějakou dobu trvá a lze očekávat, že tyto peníze nebudou k použití ihned, ale v průběhu tohoto roku.