Mladí Češi dostanou možnost poznat korejskou pracovní kulturu

Příležitost poznat blíže Koreu a její kulturu bude pro mladé lidi v rozmezí let 18 - 30 zanedlouho o mnoho snadnější. Před projednáváním v parlamentu je totiž vzájemná dohoda, která umožní poznávací pobyt v délce až 1 rok a v jeho průběhu i možnost pracovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka češtiny na jihokorejské univerzitě má bezmála třicetiletou tradici

Výuka češtiny na jihokorejské univerzitě má bezmála třicetiletou tradici | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Primárním cílem je cestování a poznávání druhé země, přičemž případné zaměstnání by bylo pouze vedlejším účelem pobytu.

Podnět k uvedené dohodě vzešel z korejské strany. Praha je mezi Korejci totiž extrémně populární jako romantická destinace. Každý rok přijede do České republiky na 100 tisíc korejských turistů.

Podle velvyslance v Korejské republice Jaroslava Olši existuje mezi korejskými a českými vysokými školami na 25 – 30 dohod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša približoval ve Světě o osmé, co by mohla přinést oboustraná dohoda mezi Českem a Jižní Koreou

„Odhadujeme, že každý rok přijede do Koreje třeba 100 až 200 českých studentů a samozřejmě ta možnost zůstat tam pár dnů, pár týdnů či pár měsíců pracovat třeba pro korejskou firmu, která má vztahy k Česku, je velká šance pro ty studenty, kteří tam přijíždějí,“ vysvětluje Jaroslav Olša.

Poptávka po studentech – stážistech z České republiky je podle Olši prý velká a poměrně stabilní. S tím, jak se zvyšuje počet korejských investorů v České republice a zvyšuje se i vzájemný obchod, je potřeba více lidí, kteří umějí česky.

Vztah Koreje a České republiky je ovšem vzájemný. V letošním roce by měl vzájemný obchod mezi oběma zeměmi dosáhnout 2,5 miliard dolarů. Korejská republika je čtvrtý největší obchodní partner České republiky v zahraničí. Do Koreje se vyváží zejména české pivo a české dřevěné hračky.

„Nesmíme zapomenout na to, že v Koreji existuje velká bohemistika. Zhruba každý rok tam studuje asi 40 až 45 mladých lidí češtinu. Ti lidé také jezdí k nám,“ připomíná také Jaroslav Olša a dodává, že tento trend funguje i obráceně.

Korejská pracovní kultura je však velmi odlišná od české. Pracuje se dlouhé hodiny, vedoucí mají z principu vždy pravdu a očekávají bezvýhradné reakce podřízených. S tím mohou mít Češi, kteří jsou známí svým uvažováním a hledáním jiných řešení, zpočátku velké problémy.

Korea je však dynamicky se rozvíjející společností, proto je podle Jarolava Olši pro české studenty výhodné poznat nové pracovní návyky a technologie.

Marína Dvořáková, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme