Nájemné by se nemělo zvyšovat o víc než 10 procent ročně
Maximálně o deset procent ročně budou moci majitelé domů jednostranně zvýšit nájemné. Rozhodla o tom vláda, a schválila tak návrh zákona o nájemném z dílny Ministerstva financí. Návrh zákona ještě musí projít parlamentem a platit by mohl začít nejdříve v červenci. Ještě dopoledne zrušil Ústavní soud vládní moratorium na zvyšování nájemného, které by však tak jako tak o půlnoci vypršelo. To ale neznamená, že by majitelé do července mohli zvyšovat nájemné, jak by chtěli.
Špidlův kabinet vyhlásil moratorium na nájemné loni v prosinci poté, co Ústavní soud zrušil cenový výměr pro nájemné. Zrušení moratoria, které požadovalo 25 pravicových senátorů, je ovšem do značné míry pouze symbolické - jeho platnost by totiž vypršela právě dnes o půlnoci. Ostatně dnes o návrzích ministerstev financí a místního rozvoje jednala i vláda. Místopředseda vlády Pavel Rychetský přitom jednoznačně odmítl, že by vláda chtěla přijmout moratorium nové. Tříměsíčním zablokováním cen nájemního bydlení chtěl podle něho kabinet dát nájemníkům čas k tomu, aby se lépe seznámili se svými právy.
Dosud se vláda na podobě regulačního zákona dohodnout nedokázala, a tak je nájem z bytu nyní v České republice opět možné sjednávat volně. Mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun připomíná, že i když už neexistuje další cenové opatření, nemusí se lidé bát nekontrolovaného zvyšování nájmů. "I bez jeho vyhlášení, by platil stav, kdy nemůže jednostranně docházet ke zvyšování nájemného. To znamená, že pokud nájemník nesouhlasí s navrženou cenou majitele, nemůže být uzavřena nová smlouva, která by byla na vyšší nájemné. Neexistuje ta mžonost, že by jednostranně bylo zvýšeno nájemné i bez cenového moratoria."
Zákonem o nájemném, který by zajistil postupnou deregulaci cen, se právě na dnešním zasedání zabýval vládní kabinet. Ministerstvo financí chtělo postupné zvyšování nájmů nejvýše o 10 procent ročně a konečnou podobu maximálního nájemného odvozuje od současných průměrných cen - tedy regulovaných i neregulovaných. Ministerstvo pro místní rozvoj s tím nesouhlasí a navrhuje vypočítat maximální přípustné nájemné ze současných volně uzavíraných smluv.
Mluvčí Petr Dimun vysvětluje: "My navrhujeme podle modelu, který byl použit v bývalé NDR, systém, kde je cena místně obvyklá vypočítávána z volně uzavřených smluv. Pro potřeby zákona je potom stanovena hladina takzvaného referenčního nájemného, která je uměle snižována na 80 procent místně obvyklých. Je to z toho důvodu, že současné ceny volných nájmů jsou regulací vyhnány do extrémní výše, která neodpovídá podle nás normálním tržním cenám."
Tento návrh podporovalo i Občanské sdružení majitelů domů. Podle místopředsedy sdružení Tomislava Šimečka totiž jen ten zajišťuje alespoň postupnou deregulaci nájmů na tržní úroveň. "Ten druhý návrh umožňuje deregulaci, která se může pohybovat pouze k úrovni dnešního regulovaného nájemného. Ústavní soud řekl, že regulace je možná pouze, když se řídí tržními cenami, o regulovaných nebylo ani zmínky. To znamená ty ceny se musí blížit k tržním cenám, nikoliv k nějakému hybridu, který je z 90 procent složen z cen regulovaných." Dneškem také končí vyhlášené cenové moratorium, které mělo ochránit nájemníky po té, co Ústavní soud zrušil regulační vyhlášky.
Ministerstvo financí chtělo, aby se nájemné zvyšovalo na úroveň průměru všech současných cen. Potvrzuje mluvčí resortu Jaroslav Dědič. "My navrhujeme počítat místně obvyklé nájemné podle takového zrcadla všech nájmů v daném území, jak komerčního tak regulovaného. Tento výpočet budou provádět obce. V tom našem návrhu je také určité přechodné období, v rozmezí 2-3 roky, kdy by měl být stanoven maximální možný růst nájemného ve výši 7-10 procent a tento strop by neměl být překročen."
Ministerstvo pro místní rozvoj ale ve svém návrhu připustilo až 15procentní roční nárůst. Metodiku pro spočítání takzvaných místně obvyklých nájmů už má dokonce hotovou. "Dohodli jsme se s Českým statistickým úřadem na navržení metodiky výpočtu místně obvyklých cen nájemného. Český statistický úřad velmi promptně zareagoval a vypracoval metodiku, která velmi přesně stanovuje, dokonce až s přesností na ulice, rozdíly v místně obvyklých cenách."