Nakladatelé varují: Zvýšení DPH by bylo pro knižní trh likvidační
Sjednocení DPH, o kterém uvažuje vláda kvůli získání peněz na financování důchodové reformy, by kromě zdražení potravin, léků či hromadné dopravy, mohlo mít dopad i na knižní trh. Několik českých nakladatelů vydalo varování, že pokud stoupne DPH u knih, povede to k devastaci knižního trhu.
Nynější sazby DPH jsou deset a 20 procent. Na prodej knih se stejně jako například na potraviny vztahuje snížená sazba DPH 10 procent. Ve hře je nyní varianta zvýšení na 19 nebo i na 20 procent. Nakladatelé a obchodníci s knihami ale varují, že to pro ně může být likvidační. Argument, že konkurence stlačí ceny potravin dolů, podle nich u knih neplatí.
Navíc podle jejich výpočtů by zvýšení DPH v případě knižního trhu nebylo přínosem pro stát. Zdražení knih totiž podle nich sníží obrat, takže výběr daně pro stát nebude vyšší.
Může eventuální zvýšení DPH ohrozit nakladatelství a obchod s knihami v ČR? V Ozvěnách dne diskutovali nakladatel Martin Vopěnka a poslankyně TOP09 Anna Putnová.
„My nemáme cestu zdražit knihy, protože v té chvíli nám obrat nestoupne, ale naopak možná by i klesl. Čili ta daň de facto nebude daň z přidané hodnoty pro nás, ale bude to daň ze současného obratu, protože já nevidím cestu jak obrat zvýšit, když už řadu let stagnuje,“ řekl v Ozvěnách dne nakladatel Martin Vopěnka.
„Kdyby byly knihy dražší, nejen že jich prodám méně, ale možná je nebudu moct ani vydat. Protože abych knihu mohl vydat, musím realizovat určitý minimální počet kopii,“ dodal
S obavami, že pro nakladatele může být zvýšení DPH likvidační nesouhlasí poslankyně TOP09 Anna Putnová. „Chápu, že je to obtížná situace a dá se předpokládat, že pokud skutečně zvýšená DPH zasáhne plošně veškeré činnosti a výrobu, je zřejmé, že se v cenách knih posuneme nahoru. Nedomnívám se ale, že by to bylo likvidační. Mnohem horší by v případě sjednocené daně, bylo začít výjimkami,“ vysvětlila.
Dodala, že sjednocení DPH je citlivé téma nejen pro nakladatele, ale i pro řadu jiných profes a odvětví. „Dotýká se to umělecké činnosti, vysokých škol. Prostě myslím, že intelektuální činnost by byla zdaněna jednotnou sazbou a jsme na jedné lodi, jakkoli se nám to nemusí líbit, tak to ekonomická situace žádá,“ uvedla.