Nákup akcií teď experti nedoporučují. Pokud Fed ‚nezmění hru‘

Globální akciové trhy jsou i nadále pod tlakem. Investoři se obávají toho, že problémy předlužených zemí eurozóny způsobí bankovní krizi. Zároveň je znervózňují množící se signály naznačující zpomalení amerického hospodářství. Nákup akcií proto teď experti nedoporučují – pokud se tedy americká centrální banka nerozhodne podpořit ekonomiku novou dávkou likvidity. Romanu Chlupatému to potvrdil konzultant Saxo Banky Nick Beecroft.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konzultant Saxo Banky Nick Beecroft

konzultant Saxo Banky Nick Beecroft | Foto: GlobeReporter.org

Pokud se Fed rozhodne pro kvantitativní uvolňování, dojde na trzích k obratu – začnou růst?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Romana Chlupatého s konzultantem Saxo Banky Nickem Beecroftem

No tak to by, jak říkáte, změnilo hru. Já si přitom myslím – což ostatně tvrdíme už nějakou dobu -, že by k tomu mohlo dojít v prvním čtvrtletí příštího roku. Je třeba si uvědomit, že se vůči tomu mnoho politiků staví; a stejně tak se proti tomu staví i někteří lidé přímo z americké centrální banky. Pokud k tomu ale dojde, tak to bude den, kdy bude opět rozumné kupovat akcie.

Dá se alespoň odhadnout, jak výrazně v takovém případě akcie posílí?

Pravděpodobně by to mělo stejný efekt, jako když přišli s kvantitativním uvolňováním minule. Na chvíli. My si ale myslíme, že ten dopad bude čím dál tím menší. Když to tak správně načasujete, můžete se teď svést na 20 - 30 procentním posílení. Naposledy došlo bezmála ke stroprocentnímu posílení, pokud to srovnáme s rokem 2009. Samozřejmě, že to nebylo všechno jen kvůli kvantitativnímu uvolňování. Ale tento krok hrál významnou roli. Jinými slovy, každá další podobná záchranná akce má o něco menší dopad. Každý totiž ví, že tištění peněz není řešením současných problémů. Tím je dostat dluhy pod kontrolu.

Řekněme, že se Fed přesto rozhodne pro kvantitativní uvolňování. Udělá to stejně, jako minule?

My v Saxu si myslíme, že půjde o jiný druh kvantitativního uvolňování. Tentokrát by se mohlo podobat operacím, které Američané už použili v šedesátých letech, pokud se nepletu. Konkrétně: budou nakupovat dluhopisy s dlouhodobou splatností, což má v dlouhodobém horizontu srazit sazby a zajistit nižší úroky z hypoték. Ale zároveň, aby se vyhnul politickým tlakům, Fed vydá cenné papíry s krátkodobou splatností, řekněme pokladniční poukázky, s pomocí kterých jaksi stáhne z trhu likviditu, kterou do ekonomiky napumpuje.

Jinými slovy, trh by nebyl zaplaven likviditou, což se alespoň některým kritikům kvantitativního uvolňování nelíbí. Chápu dobře princip operace, kterou očekáváte?

Nejde o klasickou injekci čisté likvidity. Nejde o tištění peněz. Co se v uvozovkách tištění nových peněz týče, může platit, že „nula od nuly pojde“. Protože nakupujete dluhopisy s dlouhodobou splatostí a prodáváte papíry s krátkodobou splatností. Ve výsledku byste tím ale – snad – snížili úroky z hypoték. A bylo by to pro Fed méně politicky nebezpečné.

Roman Chlupatý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme