Německá kancléřka Merkelová se vrátila z obchodní cesty po Africe s prázdnou
Německá proexportní politika slaví úspěchy. Německé firmy se snaží proniknout i na africký kontinent. Podpořit je v jejich úsilí chtěla kancléřka Angela Merkelová. Výsledek její africké cesty ale hodnotí v Berlíně se značnými rozpaky.
Německo se chtělo pustit do souboje se zeměmi, které dnes africký kontinent obsadily, to znamená s Čínou, Tureckem, Indií.
Především Čína je velmi silným soupeřem. Navíc, na rozdíl od evropských politiků, ti čínští africké diktátory nijak nepoučují o lidských právech, nekoukají na dodržování bezpečnostních, humánních předpisů a podobně.
Zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová mluví o cestě německé kancléřky Angely Merkelové po Africe v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Afrika disponuje nerostným bohatstvím. Proto kancléřka zavítala už v poslední době na svou třetí africkou cestu. Od poslední cesty si Německo slibovalo zakázky v energetickém průmyslu a možnosti spolupráce při výrobě sluneční a větrné energie. Především v Angole a Nigérii pak mělo zájem o ropu.
Jenže žádné kontrakty se nepodařilo uzavřít a německá média kancléřku kritizují s tím, že obchodování s diktátory se nevyplácí. Detailně popisují ekonomické praktiky v těchto zemích, kde o nějakých právních postupech rozhodně nemůže být ani řeč.
Pokud jde o zbraně, Německo jedná s Angolou o dodávce šesti až osmi hlídkových lodích v ceně až 25 milionů za kus, které by měly sloužit k ochraně pobřeží. Dodávky tanků do Sýrie představují další obchod, který v Berlíně rozpoutal velké vášně.